Poszukiwacze zabytków znaleźli w starachowickich lasach prawdziwe skarby

  • 12.06.2019, 14:11
  • Iwona Bryła
2019-06-12fort.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort ze Starachowic dokonała w lasach tutejszego nadleśnictwa cennego odkrycia. Poszukiwacze natrafili na grot od włóczni oraz fibulę, czyli ozdobną zapinkę do odzieży. Oba znaleziska pochodzą z początków naszej ery.

 

O prawdziwym farcie mogą mówić lokalni pasjonaci historii zrzeszeni w Stowarzyszeniu Grupa Ochrony Zabytków Fort. Na terenie Nadleśnictwa Starachowice przy pomocy wykrywaczy metali, szukali przedmiotów z czasów II wojny światowej. Tymczasem w ziemi czekały na nich o wiele cenniejsze rzeczy. Najpierw natrafili na żelazny grot włóczni; jak się okazało z początku naszej ery.

 

Kolejne wyjście w teren zakończyło się odnalezieniem tzw. fibuli, czyli ozdobnej zapinki do szat, którą już w czasach antycznych zastępowano guziki.

 

Na oba znaleziska miał szczęście natrafić Piotr Krogulec.

 

Stowarzyszenie Fort przekazało już grot Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków w Kielcach, a fibula trafi tam wkrótce. Znalazcy mają nadzieję, że oba skarby trafią docelowo jako eksponaty do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

 

Starachowiccy amatorzy zabytków chcą kontynuować poszukiwania w miejscu, które okazało się dla nich tak pomyślne.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Triskelon
Triskelon 15.06.2019, 22:34
Szacun wielki darz dół Panowie

Pozostałe