Mieszkańcy mogli po raz pierwszy przedstawić swoje uwagi na sesji

  • 26.06.2019, 15:36
  • Iwona Bryła
2019-06-26sesjarm.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Udzielenie absolutorium dla prezydenta Starachowic z tytułu wykonania budżetu miasta za 2018 rok było wiodącym elementem ostatniego posiedzenia rady miejskiej. Poprzedziła go nowość w historii polskiej samorządności: debata nad raportem o stanie gminy z udziałem zainteresowanych mieszkańców. Po raz pierwszy, nie tylko radni, ale i obywatele dostali prawo wyrażenia swojej opinii w trakcie sesji. Skorzystały z tego 4 osoby.

 

Miniona sesja Rady Miejskiej w Starachowicach po raz pierwszy w historii miała w porządku obrad nowy element, spełniający wymogi znowelizowanego w styczniu tego roku prawa samorządowego. Mowa o raporcie o stanie gminy, do debaty nad którym, oprócz radnych, dopuszczono również mieszkańców. Zgłosiło się 6 osób, ostatecznie na sesji głos zabrały 4. Jako pierwszy na mównicę wszedł Konrad Rączka, prezes Familijnego Klubu Sportowego Łazy Starachowice. Mówił o potrzebie reaktywowania piłkarskiej ligi szóstek i oczekiwaniach pomocy finansowej ze strony gminy.

 

Zbigniew Kroczek ze Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic” poruszył cały szereg kwestii. Mówił m.in. o swoim sprzeciwie wobec zamiarów sprzedaży części udziałów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

 

Odniósł się także do planów budowy w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii z przetworzonych odpadów komunalnych.

 

Joanna Matysek ze Stowarzyszenia EkoSerce, które walczy o powrót do Starachowic Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, skupiła się głównie na tym problemie.

 

Honorowy Obywatel Starachowic i wieloletni pracownik byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych Józef Kowalski, ubolewał nad zniszczeniem niegdyś tak silnych tradycji motoryzacyjnych naszego miasta.

 

Z obecnych na sali radnych w dyskusję nad raportem o stanie gminy włączył się tylko Sylwester Kwiecień. M.in. wyraził własne zdanie na temat przekonań, że Starachowice wyludniają się z powodu braku pracy i mieszkań dla młodych.

 

Debatę podsumowało wystąpienie prezydenta Marka Materka.

 

Rozpatrywanie raportu zakończyło głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania. 15 radnych było za, od głosu wstrzymał się Sylwester Kwiecień. Dalej odbyła się procedura związana z absolutorium dla prezydenta z tytułu wykonania budżetu miasta za 2018 rok. Marek Materek otrzymał je jednogłośnie.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe