XXVII PIELGRZYMKA GŁUCHONIEMYCH

  • 08.07.2019, 09:30
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
XXVII PIELGRZYMKA GŁUCHONIEMYCH
Do Matki Bożej Bolesnej przybyło wiele głuchoniemych wraz z duszpasterzami z całego kraju. Jest to już 27 Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchoniemych do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie.

O godz 12.00 rozpoczęto koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele obchody dnia głuchoniemych w Kałkowie. Centralnym punktem programu pielgrzymkowego była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Damian Migacz z diecezji tarnowskiej. W intencji osób głuchoniemych i ich rodzin modlił się także ks. Andrzej Gozdur oraz ks. Zbigniew Stanios ( kustosz Sanktuarium w Kałkowie).

 

Po Eucharystii głuchoniemi powierzyli siebie i swoje rodziny Chrystusowi Królowi, którego figurę ufundowali. Następnie procesyjnie pielgrzymi udali się do Golgoty Martyrologium Narodu Polskiego, gdzie modlili się w oratorium głuchoniemych przy obrazie ks. Filipa Smaldone – patrona głuchych. Szacuje, że w naszym kraju jest kilkadziesiąt tysięcy głuchoniemych.

 

Od wielu lat w kałkowskim sanktuarium realizowane jest ożywione duszpasterstwo niesłyszących. Istnieje tam m.in. dom dla niesłyszących.  W historii tego miejsca zapisała się pielgrzymka głuchoniemych z 2010 roku, kiedy do Kałkowa-Godowa przybyli pielgrzymi spoza Polski, mianowicie z Irlandii, Włoch, Anglii, Australii, Kanady i USA.

 

Duszpasterstwo głuchoniemych to wielka zasługa ks. Czesława Wali, honorowego kustosza sanktuarium – twórcy wielu dzieł charytatywnych w Kałkowie-Godowie. Języka migowego nauczył się już w 1957 roku. Gdy w 1967 roku trafił do parafii Krynki, w gminie Brody, jako wikariusz, natychmiast założył duszpasterstwo głuchych.

 

Do Kałkowa w tym roku przybyli pielgrzymi z takich miejscowości jak: Wiechów, Opole, Radom, Brwinów, Pionki, Sandomierz, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Kielce, Puławy, Warszawa, Stalowa Wola, Rzeszów, Przemyśl.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe