Butelkomat w urzędzie zachęca do segregacji śmieci

  • 16.07.2019, 15:49
  • Iwona Bryła
2019-07-16butelkomat.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Urzędzie Miejskim w Starachowicach postawiono urządzenie, do którego można wrzucać plastikowe butelki i metalowe puszki, a w zamian gromadzić kupony wymienialne choćby na bilety do kina i na basen. Automat jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. A w przyszłości gmina chce go postawić w galerii Skałka.

Na parterze Urzędu Miejskiego w Starachowicach stanął butelkomat, czyli rodzaj kosza na śmieci, który płaci nam za wrzucone do niego odpady. Za każdą plastikową butelkę lub metalową puszkę maszyna wydaje kupon o wartości 10 groszy. Będzie je można wymienić na bilety do kina, lub na zajęcia gry na perkusji w Starachowickim Centrum Kultury oraz na wejściówki na miejską pływalnię, a okresowo także na sadzonki drzew lub krzewów. Opakowania muszą mieć jednak kod kreskowy, na który urządzenie reaguje.

 

Urządzenie nie jest przeznaczone wyłącznie dla urzędników, ale dla wszystkich mieszkańców. Prezydent Marek Materek uważa, że dzięki tej inicjatywie wzrośnie świadomość ekologiczna starachowiczan, a ponadto decydenci dostaną sygnał o konieczności zmiany polskiego prawa na wzór krajów zachodnich, gdzie butelkomaty istnieją od lat.

 

Butelkomat kosztował 26 tys. zł. Jest w stanie przyjąć około 40 opakowań na minutę.

 

Urządzenie będzie opróżniać Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. W przyszłości ma ono zostać przeniesione z urzędu do galerii handlowej „Skałka” przy alei Armii Krajowej.

 

Zakup automatu jest elementem gminnego „Programu edukacji ekologicznej dla miasta Starachowice na lata 2019-2020”.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 17.07.2019, 22:51
byłem, wrzuciłem, działa

Pozostałe