Rolnicy mogą otrzymać pieniądze na odkwaszenie ziem uprawnych

  • 07.08.2019, 14:24
  • Iwona Bryła
2019-08-07wapnowanie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rolnicy i sadownicy borykający się z problemem zbyt kwaśnych, czyli nie sprzyjającym dobrym plonom, gleb, będą mogli poprawić ich jakość, korzystając z dotacji na zakup środków do wapnowania. Wysokość wsparcia jest uzależniona od powierzchni gospodarstwa. Maksymalna kwota to 300 zł do tony środków odkwaszających i z takiej właśnie pomocy będzie mogła skorzystać większość świętokrzyskich gospodarstw. Wnioski należy kierować do Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Kielcach.

„Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” to przedsięwzięcie, które ma wesprzeć rolników w poprawie żyzności ziem uprawnych. W regionie świętokrzyskim realizują go wspólnie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz kielecka Okręgowa Stacja Chemiczno – Rolnicza. Program może być szczególnie pomocny właśnie dla tutejszych rolników oraz sadowników, ponieważ większość z nich gospodaruje na zbyt kwaśnych glebach.

 

Jakość zakwaszonych gleb, jak przekonywała dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Kielcach, można poprawić wapnowaniem.

 

Program promujący odkwaszanie gleb, oferowany przez ministerstwa: rolnictwa i środowiska, skierowany jest do właścicieli gospodarstw, w których pH ziemi nie przekracza wartości 5,5 i o powierzchni do 75 ha. A właśnie takie przeważają w regionie w świętokrzyskim. Im mniejsze gospodarstwo, tym większe wsparcie. To do 25 ha otrzyma pomoc w wysokości 300 zł do tony środków odkwaszających, liczące od 25 do 50 ha – 200 zł, a właściciele gospodarstw o powierzchni od 50 do 75 ha – 100 zł.

 

Wnioski o dofinansowanie należy składać w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach w terminie do końca br. lub do wyczerpania środków, których pula dla terenu województwa świętokrzyskiego na lata 2019-2020 wynosi 3 mln 800 tys. zł.

 

Program wapnowania gleb był promowany na konferencji prasowej z udziałem świętokrzyskich polityków, którzy zachęcali do skorzystania z tego wsparcia widząc w nim szereg korzyści dla beneficjentów.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe