Nowatorski system wykrywania pożarów na obszarach leśnych

  • 11.08.2019, 17:54
  • PSP Starachowice
Nowatorski system wykrywania pożarów na obszarach leśnych
Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach 6 sierpnia uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Starachowice. Spotkanie poświęcono wdrożonemu przez starachowickich leśników nowatorskiemu systemowi wykrywania pożarów na obszarach leśnych.

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach 6 sierpnia b.r. uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Starachowice. Spotkanie poświęcono wdrożonemu przez starachowickich leśników nowatorskiemu systemowi wykrywania pożarów na obszarach leśnych.

System umożliwia wykrycie pożaru w lesie i przekazanie informacji do straży pożarnej. Monitoring „Smoke detection” opiera się na sieci kamer na wieżach obserwacyjnych. Innowacją w stosunku do obecnych dostrzegalni jest możliwość wyeliminowania obserwatorów, którzy fizycznie dyżurują na wieżach i obserwują otoczenie pod kątem występowania dymu.

Kamery stanowiące trzon systemu są odporne na czynniki atmosferyczne łącznie z możliwością załączenia grzałek na wypadek zaśnieżenia obiektywu. Każda z dostrzegalni jest połączona z punktem alarmowo – dyspozycyjnym nadleśnictwa za pomocą dedykowanych łączy światłowodowych. Oprogramowanie systemu na podstawie algorytmów realizuje automatyczną detekcję dymu wraz z przesyłem danych o pożarze i jego lokalizacji. System wysyła alerty o pożarze na urządzenia mobilne wraz z udostępnieniem danych o lokalizacji źródła dymu.

W trakcie konferencji przeprowadzono próby skuteczności systemu. W dwóch punktach lasu wytworzono zadymienie za pomocą świec dymnych. System teledetekcji ze 100 % dokładnością wykrył źródło zadymienia wraz z podaniem geoprzestrzennych danych o lokalizacji pożaru. Warto wspomnieć, że te same źródła zadymienia równolegle wykryli obserwatorzy na dostrzegalniach pożarowych. Lokalizacja wskazywana przez obserwatorów w dostrzegalniach na podstawie azymutów i punktów charakterystycznych nie była tak precyzyjna, jak w przypadku systemu „Smoke detection”.


Budowę systemu teledetekcji poprzedziły szczegółowe analizy mające na celu wytypowanie miejsc budowy wież obserwacyjnych. Prace te prowadzono przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach, która m.in. udostępniła leśnikom mapowe dane numeryczne ze statystykami występowania pożarów. Strażacy uczestniczyli również  w testach widoczności terenu z miejsc wytypowanych na podstawie mapy wysokościowej terenu.

Działania Nadleśnictwa Starachowice oraz Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach są odpowiedzią na obecne wyzwania związane z ochroną przeciwpożarową lasów. System teledetekcji dymu monitorujący starachowickie lasy przyspieszy wykrycie pożaru i umożliwi skrócenie czas dojazdu jednostek ochrony ppoż do źródła ognia.

PSP Starachowice

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe