Stare samochody i motocykle na V edycji LEGENDY STAR- a

  • 02.09.2019, 15:48
  • Iwona Bryła
2019-09-02_legenda_stara.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Piąta edycja LEGENDY STAR- a przeszła do historii. Była rekordowa. Na zlot pojazdów zabytkowych przyjechało do Starachowic ponad 100 właścicieli zabytkowych ciężarówek, aut osobowych i motocykli. A z nimi stare, ale nadal sprawne maszyny. Silną reprezentację miały nasze kultowe ciężarówki marki star. Wśród nich wyróżniał się model 266 C przygotowywany na rajd Paryż – Dakar w 1989 roku.

Fani motoryzacji z całej Polski już po raz piąty pojawili się w Starachowicach na zlocie LEGENDA STAR- a, którego głównym organizatorem był powiat starachowicki. Wydarzenie promowało nie tylko słynne wyroby dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, ale i inne pojazdy produkowane w tym czasie w naszym kraju i poza jego granicami, a dziś będące już rzadkimi okazami, cenionymi przez kolekcjonerów.

 

Dwudniowa impreza (31 sierpnia - 1 września), w tym roku odbyła się nie tylko w Starachowicach, ale także Wąchocku i Mircu.

 

Wystartowała już tradycyjnie na terenie starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki. Ciężarówki, samochody osobowe i motocykle przejechały stamtąd w okolice wąchockiego zalewu, gdzie przyznano nagrody burmistrza dla najstarszych pojazdów zlotu. W kategorii jednośladów zwyciężył motocykl wfm M06 z 1956 roku, wyrób Warszawskiej Fabryki Motocykli będący w posiadaniu starachowiczanina Pawła Jantosa.

 

Tytuł najstarszej ciężarówki zlotu zdobył mowag, bardzo rzadki model z 1957 roku używany przez szwajcarskie wojsko, własność Piotra Wolniaka i Zygmunta Łojewskiego z Grupy Militarnej Pilica.

 

Z Wąchocka pojazdy przejechały przed siedzibę starostwa w Starachowicach, gdzie była pierwsza okazja przyjrzeć się im z bliska. W tym naszym starom, których na zlocie pojawiło się kilkanaście.

 

Uwagę zwracał także tarpan, prawdziwy unikat, bo jedyny z zaledwie dwóch istniejących egzemplarzy przerobionych na wóz kolejowego ratownictwa technicznego.

 

Przed starostwem odbyła się także pierwsza seria konkursów: na najwolniejszą jazdę, wiedzy o motoryzacji oraz na najbardziej elegancki pojazd co oznaczało również odpowiednio ubranego kierowcę. W kategorii motocykli zwyciężył Robert Mucha z miejscowości Bugaj koło Skarżyska - Kamiennej na wsk 125 z 1980 roku.

 

Dla miłośników starachowickich ciężarówek przygotowano też nie lada gratkę. Na zlocie pojawił się star 266 C, niedoszły uczestnik rajdu Paryż - Dakar z 1989 roku. Jego właściciel 90-letni obecnie były podróżnik Dobiesław Walknowski był gościem zorganizowanej w ramach zlotu konferencji. Ze słuchaczami podzielił się swoją miłością do starów, którymi zjeździł cały świat.

 

Na spotkaniu wspominano też śp. Ryszarda Mikurdę, nieodżałowanego współorganizatora i prowadzącego poprzednie edycje LEGENDY STAR- a. Drugiego dnia zlotu pojazdy rywalizowały w jeździe na czas w Mircu, a następnie widowiskową kawalkadą przejechały do Starachowic na parking przy Centrum Handlowym Galardia, gdzie odbyły się konkursy sprawnościowe oraz ponowna prezentacja pojazdów. M.in. polskich i zagranicznych osobówek.

 

W tym miejscu podsumowano zlot wręczając puchary i nagrody w konkursach sprawnościowych oraz memoriale imienia Ryszarda Mikurdy.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe