Słuchacze UTW gościli seniorów z Niemiec

  • 04.10.2019, 17:15
  • Iwona Bryła
2019-10-07utw.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sekcja języka niemieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach podejmowała zaprzyjaźnioną grupę z „Akademii Aka 55 plus”, działającą w niemieckim mieście Darmstadt. Przybysze w towarzystwie starachowiczan spędzili trzy dni. Była wycieczka do południowo - wschodniego regionu Polski i do Krzemionek Opatowskich, a po powrocie ognisko na terenie naszego muzeum.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zrzeszeni w sekcji języka niemieckiego, gościli 25 - osobową grupę z „Akademii Aka 55 plus” w Darmstadt. Przybyszów zza Odry zaprosiła Jolanta Łodej, lektorka germańskiej grupy.

 

Starachowiczanie i ich niemieccy goście rozpoczęli wspólne spędzanie czasu od spotkania w zajeździe „Alfred” w miejscowości Wysokie w okolicy Zamościa. Następnie udali się na zwiedzanie miasta nazywanego renesansową perłą Polski.

 

Podziwianie zamojskich zabytków, w tym kamienic w rynku i jednego z najpiękniejszych w Polsce ratusza, rozłożono na dwa dni. Następnym przystankiem na trasie integracyjnej wycieczki był Szczebrzeszyn, miasto spopularyzowane przez wiersz Jana Brzechwy o chrząszczu, który tam „brzmiał w trzcinie”. Utwór jest przykładem łamańca językowego, z którym musieli się zmierzyć również niemieccy seniorzy. Świadkiem zabawnych prób był drewniany pomnik bohatera dziecięcego wierszyka.

 

Ostatni dzień polsko - niemieckiego spotkania upłynął na zwiedzaniu neolitycznej kopalni w Krzemionkach Opatowskich koło Ostrowca Świętokrzyskiego, unikatu na skalę globalną, wpisanego latem tego roku na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. Zwieńczeniem pobytu seniorów z Darmstadt było wspólne ognisko na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Uczestnicy międzynarodowego spotkania wyrażają wdzięczność za współpracę Ewie Szklarczyk oraz sponsorom: Odlewniom Polskim SA i firmie POSiCZ Polmozbyt.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe