Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi w ZSZ nr 2

  • 07.10.2019, 07:00
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi w ZSZ nr 2
Od 2003 roku działa u nas Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi, do którego należy obecnie 80 uczniów,  opiekunami są panie: Elżbieta Winiarska, Magdalena Półtorak i Beata Grad. Klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie”.

Uczniowie zrzeszeni w szkolnym Klubie HDK, to osoby mające świadomość, że Krew może być potrzebna w każdej chwili nam lub naszym bliskim. Jest ona bezcennym darem, który może ocalić życie drugiego człowieka.

 

Mając na uwadze fakt, że krwi nie da się wytworzyć syntetycznie, gdyż jedyną „fabryką krwi” jest ludzki organizm, w dniu 4 października 2019 roku w naszej szkole, zorganizowano po raz kolejny akcję honorowego oddawania krwi.

 

Uczniowie jak, co roku tłumnie przybyli na akcję pobierania krwi. Przed drzwiami szkolnej sali konferencyjnej, gdzie zorganizowano punkt krwiodawstwa, ustawiła się pokaźna kolejka - 70 osób. Liczną grupę stanowili uczniowie, którzy pierwszy raz zdecydowali się oddać krew. Uczniowie wypełniali odpowiednie kwestionariusze, zarejestrowali się oraz byli badani przez lekarza specjalistę.

 

Na akcję przybyło i wypełniło kwestionariusz 64 uczniów, po wstępnych badaniach zarejestrowało się 58, a krew oddało 54 osób. Dzięki temu udało się pozyskać ponad 24 litrów krwi (po 450 ml każdy uczestnik).

 

Współorganizatorem akcji był jak, co roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach, który zapewnił poczęstunek uczestnikom akcji oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, którego pracownicy pobierali krew na miejscu tj. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2.

     

Organizowanie tego typu akcji na terenie szkoły ma bardzo duże znaczenie dla pozyskania nowych dawców krwi. Miła atmosfera, zaufanie do organizatorów i motywacja do udziału w tego typu akcjach, to główne cele a zarazem osiągnięcie. Ważny wydaje się też fakt, ze wszyscy uczestnicy akcji zostali wstępnie przebadani i mogą realizować zalecenia w celu polepszenia swojego stanu zdrowia.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe