Konferencja o ekologicznych inicjatywach gminy Starachowice

  • 18.10.2019, 14:24
  • Iwona Bryła
2019-10-18zielen.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gmina Starachowice wiąże swoją przyszłość z ekologią i już stosuje rozwiązania, łączące troskę o przyrodę z podniesieniem komfortu życia mieszkańców. Taki wniosek płynie ze zorganizowanej przez urząd miejski konferencji, podsumowującej już zrealizowane inwestycje i przybliżającej ekoplany na najbliższe lata. Wartość tych przedsięwzięć opiewa na imponującą kwotę ponad 127 mln zł.

Rozwój terenów zieleni miejskiej i inne projekty ekologiczne realizowane przez gminę Starachowice były tematem konferencji zorganizowanej w urzędzie miejskim z udziałem tamtejszych pracowników, mieszkańców oraz gości. Zaproszoną na spotkanie wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, reprezentowała wicedyrektor jej biura Teresa Daszkowska, która odczytała okolicznościowy list.

 

Uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną na temat „zielonych projektów” realizowanych przez Starachowice.

 

Jeden z nich dotyczy tworzenia enklaw przyrodniczych, które uatrakcyjniają wygląd miasta i stwarzają przyjazne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu. W efekcie powstało 5 zieleńców, których łączna powierzchnia to aż 8 hektarów. Jeden z bardziej widowiskowych, dzięki utworzonemu z roślin napisowi „Starachowice”, znajduje się na skarpie z trzema krzyżami, położonej wzdłuż wiaduktu. Jest on ten największy obszarowo, bo zajmuje ponad 3 ha.

 

Urokliwie prezentuje się także skwer koło Starachowickiego Centrum Kultury, na zbiegu ulicy 1- go Maja z rondem Kaczyńskiego.

 

Pozostałe zieleńce znajdują się w okolicy Szkoły Podstawowej nr 9, przy ulicy Iłżeckiej w sąsiedztwie targowiska miejskiego i przy alei Armii Krajowej. Łączny koszt tych inwestycji to 7 mln 700 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej wynosi ponad 6 mln 300 tys. zł. Po prezentacji przyszedł czas na wystąpienia urzędników. Zastępca prezydenta ds. gospodarczych

Ewa Skiba podkreśliła, że na dobry efekt końcowy ekoprzedsięwzięć złożył się duży wysiłek pracowników urzędu miejskiego i firm realizujących inwestycje.

 

Zastępca prezydenta ds. społecznych Aneta Nasternak zwróciła uwagę na to, że ekologia ukształtuje przyszłość polskich miast, w tym Starachowic.

 

Na konferencji była także okazja do tego, by mieszkańcy mogli zadawać pytania i przedstawić swoje spostrzeżenia.

 

Zieleńce to tylko część ekologicznych inicjatyw gminy Starachowice. Przyjazne środowisku są także projekty związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej, zakupem niskoemisyjnych autobusów, rewitalizacją parku miejskiego, inwestowaniem w odnawialne źródła energii, wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne, uatrakcyjnieniem zalewu Pasternik, tworzeniem szkolnych pracowni przyrodniczych, czy zakupem ekologicznych zamiatarek ulicznych. Wartość wszystkich „zielonych inwestycji” to 127 mln 700 tys. zł, z czego 88 mln 800 tys. zł, tj. blisko 70 % stanowią pozyskane przez gminę fundusze zewnętrze.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe