Spraw, by Twoja kuchnia była i piękna i wygodna! Dziś to łatwe

  • 31.10.2019, 12:12
  • artykuł partnera
Spraw, by Twoja kuchnia była i piękna i wygodna! Dziś to łatwe
Aranżacja wnętrz pomieszczeń użytkowych to szczególne wyzwanie. Musi wszak być ona bardzo ściśle podporządkowana ich przeznaczeniu i pomagać w codziennych czynnościach. Jednocześnie jednak chcemy, by były one po prostu przyjemne i miło było spędzać w nich czas. Zwłaszcza, jeśli jest to duża kuchnia, mogąca pełnić jednocześnie rolę jadalni. Obecność szeregu urządzeń i koniecznej dla ich funkcjonowania infrastruktury sprawia przy tym, że częste zmiany przyjętych rozwiązań nie wchodzą w grę. Warto więc pochylić się nad nimi bliżej.

Przede wszystkim ergonomia. Każda czynność będzie łatwiejsza

 

Nierzadko to właśnie kuchnia, na równi z salonem, jest sercem domu, w którym toczy się najbardziej intensywne życie. Chcemy więc, by przede wszystkim pięknie wyglądała. Najpierw jednak musimy pochylić się nad tym, by nie miała żadnych słabych stron z użytkowego punktu widzenia. Kluczowym zagadnieniem jest właściwe ustawienie ciągu roboczego (tworzonego przez blat, kuchnię i zlew). Ważne jest przy tym, by odpowiednio do jego położenia zlokalizowane były wszystkie elementy pomocnicze, a więc lodówka i inne miejsca przechowywania zapasów, a także np. narzędzia.

Nasza swoboda jest przy tym w pewnym stopniu ograniczona. Lodówkę należy chronić przed nagrzewaniem. Nie może się więc znajdować w miejscu, w którym będzie narażona na intensywne promienie słońca, a także w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki. Tą z kolei, zwłaszcza, jeśli jest to urządzenie gazowe, na którym może dość do zdmuchnięcia płomienia, powinna dzielić od okna pewna odległość.

Nie istnieją sztywne zasady nakazujące zachowanie określonej kolejności poszczególnych elementów ciągu roboczego i towarzyszących mu mebli bądź innego wyposażenia. Nie muszą się one nawet koniecznie znajdować przy jednej ścianie. Ważne, by poruszanie się pomiędzy nimi w trakcie najczęściej wykonywanych czynności było najmniej kłopotliwe. Reszta zależy od konkretnej przestrzeni i potrzeb użytkowników – ich liczebności i trybu życia.

 

Meble kuchenne na wymiar to znakomite ułatwienie zadania

 

Jeśli mamy już ustalone optymalne ustawienie, możemy przystąpić do kompletowania poszczególnych elementów i wyboru ich postaci. Użytkowanie każdej kuchni będzie łatwiejsze, jeśli zastosowane rozwiązania będą łatwe do utrzymania w czystości. M.in. dlatego nad blatami coraz częściej zamiast płytek widujemy panele szklane. Czyszczenie mebli, od którego nie uciekniemy (tłuszcz i kurz będzie się na nich osadzał stale) można uczynić łatwiejszym, wybierając takie z gładkimi frontami bez elementów ozdobnych. Ostatecznie jednak jest to kwestia gustu – bardziej wyrafinowane formy mają swój niezaprzeczalny urok.

Ze względu na stały charakter przyjętego ustawienia, coraz częściej wybieramy meble kuchenne na wymiar. Dziś nie ma większych kłopotów ze znalezieniem wykonawcy – np. w Krakowie oferuje je firma Art-Styl. Każdy centymetr powierzchni pomieszczenia warto dokładnie wykorzystać. Wpłynie to nie tylko na estetykę, ale i łatwość sprzątania. Ponadto w kuchni, jeśli ma być wygodna, wszystko powinno mieć swoje stałe miejsce, a to wymaga dobrego zagospodarowania przestrzeni.

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gośka
Gośka 30.08.2021, 14:36
Co zrobić, by salon fryzjerski był funkcjonalny? Czy takie wyposażenie- https://www.fryzomania.pl/cate… będzie odpowiednie?

Pozostałe