Wycieczka techników budownictwa do Kopalni kruszyw Józefka w Górnie

  • 01.11.2019, 07:08
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Wycieczka techników budownictwa do Kopalni kruszyw Józefka w Górnie
Kopalnia Józefka znajduje się w gminie Górno, należącej do powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim. Gmina położona jest 15 km w kierunku wschodnim od Kielc. Bogate tradycje górnicze kopalni sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to w 1982 roku zostały wyprodukowane pierwsze tony materiałów kamiennych. Przewidziana na tamte czasy roczna produkcja wynosić miała 70 tyś. Ton.

Złoże dolomitu i wapieni dewońskich eksploatowane jest w sposób odkrywkowy, systemem ścianowym, w wyrobisku stokowo-wgłębnych, na 5 poziomach eksploatacyjnych przy użyciu materiałów wybuchowych. Podstawową metodą jest strzelanie ładunkami w otworach długich pionowych, natomiast jako pomocnicze-strzelanie otworami krótkimi pionowymi.

 

W wyciecze uczestniczyli uczniowie z klasy 3 brt grupa ucząca się w zawodzie technik budownictwa wraz z nauczycielami Moniką Jaworską- Wędzińską i Edytą Lubieniecką. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali na temat stosowanej w kopalni metody wydobywania kruszyw jaką jest metoda strzelnicza. W czasie zwiedzania mogliśmy poczuć tąpnięcie i usłyszeć strzały, które spowodowały rozkruszenie ok 1000 ton materiału.

 

Młodzi budowlańcy poznali technologię wydobywania oraz wytwarzania kruszyw budowlanych. Mogli zobaczyć w jaki sposób obrabiane i dzielone są na poszczególne frakcje kruszywa dolomitowe. Serdecznie dziękujemy kierownikowi produkcji oraz kierownikowi laboratorium kopalni, którzy bardzo ciekawie i z dużym zaangażowaniem opowiedzieli o całym procesie produkcyjnym.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe