Zabytkowy parowóz Pt 47- 13 ze Skarżyska - Kamiennej

  • 18.11.2019, 15:39
  • Iwona Bryła
2019-11-18pt47.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pobliskie Skarżysko – Kamienna dysponuje prawdziwym skarbem dawnego kolejnictwa. Mowa o lokomotywie na parę Pt 47- 13 z 1948 roku, która pracowała na tutejszej stacji, ciągnąc pospieszne składy pasażerskie aż do drugiej połowy lat 80 - tych. Dziś pięknie odnowiona lokomotywa stoi już nie na stacji, ale w jej sąsiedztwie, jako turystyczna atrakcja miasta.

W tym roku przypada setna rocznica sprowadzenia na węzeł kolejowy w Skarżysku – Kamiennej pierwszej lokomotywy parowej w niepodległej Polsce. Zbudowany w Austrii parowóz otrzymał imię „Jadwiga”. Jubileusz uczcili kolejarze i pasjonaci zabytkowych pojazdów na szynach spotykając się w pobliżu skarżyskiego dworca PKP. Co prawda „Jadwiga” nie zachowała się do naszych czasów, ale była okazja, by zobaczyć inną kolejową perełkę - parowóz Pt 47- 13 rodzimej produkcji z 1948 roku. W spotkaniu wziął udział m.in. Zdzisław Sosnowski, wieloletni, dziś emerytowany pracownik Polskich Kolei Państwowych ze Skarżyska – Kamiennej, który do tej maszyny, nazywanej przez kolejarzy „petuchą”, ma prawdziwą słabość. Może o niej opowiadać godzinami.

 

Co oznacza nazwa „Pt”? Pan Zdzisław chętnie służy wyjaśnieniami. Jak się okazuje pierwsza litera to znak, że lokomotywa obsługiwała pospieszne składy pasażerskie.

 

„Petucha” pracowała w Skarżysku - Kamiennej aż do 1988 roku i była ostatnią z tutejszych lokomotyw na parę. Dziś ta potężna, ważąca blisko 100 ton maszyna, to zabytek znajdujący się pod opieką lokalnego Muzeum im. Orła Białego. Stoi w plenerze w pobliżu skarżyskiego dworca stanowiąc prawdziwą atrakcję turystyczną. Zdzisław Sosnowski zdaje sobie sprawę z nieuchronności postępu na kolei, jednak z sentymentem wspomina czasy, gdy parowozy nie były muzealnymi eksponatami, ale środkami lokomocji.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Janusz
Janusz 28.04.2022, 17:57
Jadąc do sanatorium w Nałęczowie zobaczyłem Tą Piękną Lokomotywę na stacji w Skarżysku . Jako wnuk kolejarza ze Lwowa mam słabość do tych Przepięknych Lokomotyw i zrobiłem zdjęcie telefonem komórkowym . Dzięki PASJONATOM którzy dbają o te Piękności .

Pozostałe