Oszczędności na osadach, prąd i ciepło z biogazu

  • 27.11.2019, 13:54
  • Iwona Bryła
2019-11-27pwik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach prowadzi prace modernizacyjne instalacji osadowo – biogazowej, na terenie oczyszczalni ścieków przy ulicy Bocznej. Budowane są nowe urządzenia do odwadniania osadów ściekowych i pozyskiwania biogazu, z którego miejska spółka wyprodukuje prąd i ciepło głównie na własne potrzeby.

Na terenie oczyszczalni PWiK przy ulicy Bocznej w Starachowicach od czerwca ubiegłego roku trwa modernizacja części osadowo - biogazowej. Prace wycenione na 23 mln zł w 63% pokrywa dotacja pozyskana przez spółkę z budżetu Unii Europejskiej, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest efektywniejsza obróbka i dalsze zagospodarowanie osadów stałych odsączonych ze ścieków. Po pierwsze zostaną one znacznie odwodnione, co pozwoli zmniejszyć ich masę i zaoszczędzić na kosztach wywozu. Po drugie pozwoli uzyskany w procesie ich fermentacji biogaz wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

 

Na terenie oczyszczalni budowane są nowe urządzenia do pozyskiwania biogazu, które zastąpią dotychczasowe przestarzałe instalacje. Powstają dwie wysokie na ponad 20 metrów komory fermentacyjne o pojemności 2,5 tys m sześć. każda oraz zbiornik na gaz.

 

Biogaz posłuży do wytworzenia prądu i ciepła głównie na potrzeby PWiK. Około 40% energii ma pochodzić z tego nowego źródła, skutkując kolejnymi oszczędnościami dla spółki.

 

Nadwyżki energii cieplnej PWiK przekaże do Zakładu Energetyki Cieplnej, który może ją wykorzystać do podgrzania centralnej wody dostarczanej do mieszkań i budynków użyteczności publicznej.

 

Planowany termin zakończenia prac modernizacyjnych na linii osadowo - biogazowej PWiK to 30 czerwca 2020 roku.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe