W mieście ma powstać strefa z zakazem większości reklam [ANKIETA]

  • 28.11.2019, 14:11
  • Iwona Bryła
2019-11-28reklamy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Władze Starachowic wypowiadają walkę reklamowemu bałaganowi w mieście. Przygotowały projekt uchwały, w której wprowadzają strefę wolną od większości różnego rodzaju ogłoszeń. Będą tam tylko dozwolone szyldy i tzw. potykacze stawianie na chodnikach. W pozostałej części miasta obostrzenia mają być mniejsze, ale i tu będzie zakaz umieszczania reklam na przykład z migoczącym światłem. Jak wykazała nasza sonda pomysł podoba się starachowiczanom.

Miasto szykuje tzw. uchwałę reklamową porządkującą ich umieszczanie na terenie miasta. Panująca dotychczas dowolność doprowadziła bowiem do istnego zalewu treści ogłoszeniowych, szpecąc tym samym nasze ulice i budynki.

 

W mieście zostanie wydzielony teren, w którym reklamy mają być ograniczone do minimum. Obejmuje on 6 stref: Rynek wraz z kościołem św. Trójcy, teren między aleją Armii Krajowej a ulicą Staszica, plac na Szlakowisko, park miejski, Muzeum Przyrody i Techniki, okolice zbiorników Lubianka i Pasternik. Będzie tam zabronione umieszczanie tablic, czy banerów.

 

Wyjątkiem będą szyldy sklepowe i firmowe oraz tzw. potykacze, czyli reklamy ustawiane na chodnikach, pod warunkiem, że ich  szerokość to co najmniej 2 metry.

 

W pozostałej części miasta ma panować większa swoboda reklamowa, ale pod pewnymi warunkami. M.in. reklamy nie mogą się pojawić w pobliżu zabytków, w tym przyrodniczych. Będą musiały mieć ustalone gminnymi przepisami wymiary i nie mogą rozpraszać uwagi kierowców np. migoczącym światłem. Wieszane na ścianach budynków będą musiały być umieszczone na tej samej wysokości, a ich łączna powierzchnia może zasłonić do 25% elewacji. Ponadto konstrukcje tablic reklamowych mogą być pomalowane tylko na szaro lub czarno.

 

Projekt uchwały reklamowej ma być głosowany na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach. Jeśli radni ją poprą może wejść w życie w pierwszej połowie stycznia 2020 roku. Wówczas reklamodawcy będą mieli rok na dostosowanie się do nowych przepisów. Starachowiczanom pomysł miasta się podoba, czemu dali wyraz w przeprowadzonej przez nas sondzie.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe