Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 08:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Zasłużeni dla regionu otrzymali Odznakę Honorową Województwa Świętokrzyskiego

Podczas uroczystej części XV sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś oraz marszałek Andrzej Bętkowski wyróżnili Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego osoby i instytucje, które zasłużyły się dla naszego regionu. W uroczystości uczestniczyli także poseł Marek Kwitek oraz Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Zasłużeni dla regionu otrzymali Odznakę Honorową Województwa Świętokrzyskiego

Obrady XV sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego odbywające się we wtorek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach miały wyjątkowy charakter i oprawę. Wszystko za sprawą towarzyszącej im uroczystości wręczenia Odznak Honorowych Województwa Świętokrzyskiego. Odznaka ta została ustanowiona przez Sejmik Województwa w 2013 roku. Jest nadawana osobom fizycznym i prawnym, organizacjom społecznym, związkom zawodowym, pracodawcom, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, miejscowościom oraz innym podmiotom, które swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną i polityczną bądź inną zasłużyły się dla województwa świętokrzyskiego.

 

W tegorocznej, szóstej edycji uhonorowane zostały cztery osoby fizyczne oraz cztery podmioty. 6 listopada bieżącego roku Komisja Odznaki  podjęła uchwałę, w której rekomendowała przyznanie odznak, a marszałek województwa Andrzej Bętkowski formalnie potwierdził ich nadanie. Podczas XV sesji Sejmiku otrzymali je:

 

– Józef Dzikowski – Prezes Honorowy Związku Sybiraków Oddziału Wojewódzkiego w Kielcach. Inicjator powstania organizacji zrzeszających zesłańców na Sybir, przez 10 lat pełnił funkcję prezesa Oddziału. Był m.in. inicjatorem upamiętnienia pamięci Sybiraków pochodzących z Kielc oraz ziemi kieleckiej oraz budowy Pomnika Sybiraków na Cmentarzu Starym, współorganizatorem licznych uroczystości, wystaw i przedsięwzięć mających na celu zachowanie pamięci o zesłańcach na Sybir. Ma wielki wkład w krzewienie wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych.

 

– Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach. Liczy 52 osoby; od 35 lat odgrywa niezwykle wartościową rolę kulturotwórczą, inspirującą młodych twórców, docenianą na arenie ogólnopolskiej i poza granicami kraju. Może się pochwalić znaczącym dorobkiem książkowym swoich członków (ok. 2tys. pozycji), którzy są laureatami licznych ogólnokrajowych nagród i konkursów, wielokrotnie byli odznaczani, m.in. Medalami Gloria Artis czy Honorowymi Odznakami za Zasługi dla Kultury Polskiej. Związek Literatów Polskich jest organizatorem licznych wydarzeń: sesji i plenerów literackich, sympozjów, spotkań z pisarzami i miłośnikami literatury.

 

– Robert Jaworski – społecznik i samorządowiec, od 13 lat burmistrz Gminy i Miasta Chęciny. Przez ten czas z powodzeniem wykorzystany został potencjał gospodarczo-kulturowo-historyczny gminy, m.in. zagospodarowany został Zamek Królewski, przeprowadzona rewitalizacja centrum miasta, odrestaurowane obiekty zabytkowe i sakralne, a turyści chętnie spacerują szlakiem „Śladami Króla Łokietka” i „Ścieżką Mnicha”. Przeprowadzane są remonty i termomodernizacje gminnych szkół, modernizowane świetlice wiejskie i remizy. Gmina została zwodociągowana w każdej miejscowości, w 90 procentach zmodernizowane zostały gminne drogi. Powodem do dumy jest nowoczesna hala widowiskowo-sportowa „Pod basztami”.

 

– Krzysztof Lipiec – polityk: senator IV kadencji, poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W latach 80-tych związany był z opozycją demokratyczną, działał m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w okresie stanu wojennego był internowany. Jego wieloletnie zaangażowanie w działalność społeczną, jest doceniane przez mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej w każdych kolejnych wyborach. Dzięki jego zaangażowaniu w ciągu ostatnich 4 lat, na Listę Pomników Historii trafiło osiem obiektów z województwa świętokrzyskiego, m.in. Bazylika w Wiślicy oraz jej skarby archeologiczne, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy Pałac Biskupów Krakowskich. Poseł Krzysztof Lipiec odegrał również dużą rolę w odzyskaniu praw miejskich przez Wiślicę, Łagów, Szydłów, Oleśnicę czy Pacanów. Dzięki jego staraniom do województwa świętokrzyskiego wróciły zawody European Rover Challenge.

 

– Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie. To czołowy producent wyrobów mleczarskich w Polsce dysponujący nowoczesnym parkiem maszynowym, m.in. najnowszą w kraju serownią z warzelnią i solownią o mocach produkcyjnych 20.000 ton sera rocznie, tj. około 55 ton sera dziennie. Jest liderem sektora przemysłu spożywczego w województwie świętokrzyskim oraz wiodącym partnerem handlowym dla producentów mleka z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego.

 

– Mariusz Olszewski  – poseł III kadencji Sejmu RP wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność w okręgu obejmującym województwo kieleckie. Był przeciwnikiem reformy administracyjnej zakładającej powstanie 12 województw, bez Kielecczyzny. Powołał Komitet Obrony Województwa Kieleckiego „Moje Kielce-Nasza Kielecczyzna”, którego celem była organizacja mieszkańców naszego regionu dla jego obrony na mapie administracyjnej Polski. Organizował manifestacje, zbiórki podpisów  w obronie zagrożonego likwidacją województwa kieleckiego. Zgromadził wokół siebie tysiące ludzi z różnych środowisk, zyskując szacunek i uznanie mieszkańców Kielecczyzny, pokazując że na czas walki o województwo, kwestie regionalne są ważniejsze niż ogólnokrajowe podziały polityczne.

 

– Caritas Diecezji Kieleckiej. To największa organizacja charytatywna w regionie. W tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. W tym czasie powstało ponad 70 różnego rodzaju placówek niosących pomoc osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, utworzone zostały dwa hospicja, świetlice środowiskowe, przychodnie, stołówki charytatywne, przedszkola, a także schroniska dla bezdomnych, samotnych matek i ofiar przemocy. Z różnych form wsparcia Caritas Kieleckiej rocznie korzysta ponad 30 tysięcy potrzebujących. Jest to możliwe dzięki zatrudnieniu prawie 1000 pracowników i niemal 3 tysięcy wolontariuszy. Instytucja organizuje zbiorki żywności, np. „Kromka chleba dla sąsiada” oraz szereg cyklicznych akcji, takich jak: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna Wielkopostna”, „Pola Nadziei”.

 

– Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice. Ważne miejsce na gospodarczej mapie regionu świętokrzyskiego, gdzie rodzi i rozwija się biznes. W ciągu 22 lat jej funkcjonowania, przedsiębiorcy zainwestowali na terenie strefy ponad 2,8 mld złotych, z czego ponad miliard w ciągu ostatnich trzech lat. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych wynosi ponad 700 hektarów. Największy obszar przemysłowy strefy, o powierzchni 170 hektarów, znajduje się w Starachowicach. Strefa jest głównym ośrodkiem obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej. SSE Starachowice wspiera działalność kulturalną, ekologiczną, sportową oraz naukową. Jest inicjatorem i współorganizatorem European Rover Challenge – międzynarodowych zawodów robotycznych – największych zawodów w tej branży na świecie.

 

– Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność kapitule i władzom województwa za to, że dostrzeżono moją osobę na tle tylu zacnych mieszkańców naszego regionu. Po raz pierwszy na mojej piersi zawisł medal ze wstęgą w barwach województwa świętokrzyskiego. To odznaczenie jest dla mnie zobowiązaniem, dlatego deklaruję, że dla Świętokrzyskiego będę starał się czynić jak najwięcej. Mam przekonanie, że w tym działaniu porwę Państwa do współdziałania – powiedział po otrzymaniu Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego poseł Krzysztof Lipiec.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: janTreść komentarza: Coś jest ze stanem zdrowia psychicznego mieszkańców tego miasta skoro wybierają po raz kolejny człowieka z innego miasta.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 20:12Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w StarachowicachAutor komentarza: MatkaTreść komentarza: Ciekawe tylko, że uczestnikom tego wydarzenia nie przeszkadzało palenie papierosów przy dzieciach z przedszkola, bawiących się w tym dniu na placu zabaw obok Pałacyku, po sąsiedzku. Chyba to było bardzo niepedagogiczneData dodania komentarza: 15.04.2024, 20:05Źródło komentarza: „Świat niebieskich motyli”Autor komentarza: małaTreść komentarza: Gratuluję !!!Data dodania komentarza: 08.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w StarachowicachAutor komentarza: Tak pytamTreść komentarza: Tak, nabiorą rozpędu. Byłoby fajny gdyby ta pani i pan MM nie mieli w planach przyłączenia Rataj , Górnej i Elaboracji do Starachowic. Jak MM chce sobie powiększać Starachowice to niech się odczepi o terenów podlegających pod Wąchock . Może Wąchock poszerzy swoje terytorium o część Starachowic ??? Jaki ma ta pani pomysł na Wąchock?? To może od razu niech przyłączy Wąchock do Starachowic 😆😆😆Data dodania komentarza: 02.04.2024, 22:23Źródło komentarza: Elżbieta Gralec staruje na burmistrza WąchockaAutor komentarza: JBTreść komentarza: Gówno mnie interesuje kto sobie robi banery czy oklejenie na samochodzie. Każdego prywatna sprawaData dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Komitet PiS zmuszony do usunięcia reklamyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Pan Materek coś za bardzo robi reklamę Budromostowi. Widocznie dokumentacja została przez Urzad Miasta lepiej przygotowana niż Mickiewicza. Zapraszam też do przesledzenua przetargu na ul. Zakładowa . Miasto ogłosiło że na realizację inwestycji mają 800000zl. Wystartowała tylko firma Budromost ale z ceną ponad 1300000 i niewiedziec czemu dostała zadanieData dodania komentarza: 25.03.2024, 20:03Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Zakładowej w Starachowicach
Reklama
Reklama