Powiat musi oszczędzać

  • 31.12.2019, 16:06
  • Iwona Bryła
2019-12-31sesjarpok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rada Powiatu w Starachowicach zmierzyła się na wczorajszej sesji z poważnym wyzwaniem, jakim było uchwalenie budżetu na 2020 rok. Poważnym, bo samorząd głosami większości radnych postawił na znaczące zaciskanie pasa, aby mieć na spłatę ponad 30 - milionowego długu.

Dyskusję radnych nad nowym budżetem poprzedziła analiza finansowa powiatu, zlecona zewnętrznej firmie. Jak zauważył jej przedstawiciel Dariusz Giza zła passa zaczęła się, gdy w latach 2016 - 2017 powiat przestał regulować swój dług. W 2018 roku nie zdołał wypracować odpowiednio wysokiej nadwyżki budżetowej na spłatę rat w wysokości 1mln 400 tys. zł. Na to nałożył się wzrost wydatków na wynagrodzenia przy jednoczesnym spadku wysokości subwencji. W rezultacie zaciągnięto kolejne zobowiązanie w wysokości 12 mln 850 tys. zł.

 

Aby zatrzymać niebezpieczny mechanizm kumulacji zadłużenia, powiat postawił na bolesną drogę oszczędności. Jak podkreślił starosta Piotr Babicki zaczęła się ona jeszcze w 2019 roku.

 

Rezultatem polityki zaciskania pasa jest brak deficytu w budżecie na 2020 rok. Zapisano, że dochody mają się co do złotówki pokrywać z wydatkami. A wynoszą one około 112 mln 150 tys. zł. Działania te spotkały się z uznaniem koalicyjnego klubu radnych.

 

Opozycyjny klub PiS krytykował budżet za wyhamowanie inwestycji, z czym polemizowali: starosta Piotr Babicki i wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

 

Budżet powiatu starachowickiego został przyjęty 13 głosami za przy 5 przeciwnych.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe