Muzeum naprawia kolekcję prototypowych starów

  • 08.05.2020, 14:12
  • Iwona Bryła
2020-05-08star.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jest w trakcie renowacji kilku starów, które dawna Fabryka Samochodów Ciężarowych konstruowała jako makiety prototypów przyszłych pojazdów. Niewielkie modele wbrew pozorom wymagają dużego nakładu pracy. Odrestaurowanie jednego przekłada się na kilka miesięcy nieraz bardzo żmudnej dłubaniny. To ambitne zadanie placówka realizuje własnymi siłami, a konkretnie podjął się tego Maciej Szlęzak z muzealnego Działu Techniki.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach mimo ograniczeń w funkcjonowaniu, spowodowanych epidemią kooronawirusa, efektywnie wykorzystuje ten czas m.in. na przegląd i renowację własnych zbiorów.

Muzeum nie posiada co prawda pracowni konserwatorskiej, ale są takie sytuacje, gdy może wykorzystać doświadczenie swoich pracowników. Takim przykładem jest kolekcja kilku makiet prototypów starów, przygotowywanych przez projektantów dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

Renowacji modeli starów podjął się Maciej Szlęzak z muzealnego Działu Techniki. Jak mówi zbiory są w różnym, nieraz zdekompletowanym stanie.

Problematyczny stan niektórych modeli oznacza bardzo duży nakład pracy. Nieraz okazuje się na przykład, że trzeba samemu dorobić brakujące części.

Renowacja siłą rzeczy przebiega więc bardzo powoli. Na razie po kilku miesiącach pracy Maciej Szlęzak odrestaurował jeden model, a ten który ma aktualnie na warsztacie będzie wymagał roku a może nawet dwóch lat oczekiwania na końcowy efekt.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe