„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz”

  • 23.06.2020, 14:49
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz”
Już 30 czerwca o godzinie 17.00 na profilu FB Parku Kultury, na stronie www.parkkultury.starachowice.eu oraz na YouTube będzie można oglądać on-line wystawę prac niezwykłego artysty mieszkającego w Starachowicach - Macieja Frankiewicza.

Maciej Frankiewicz - to postać dobrze znana w naszym mieście. Urodzony 4 lipca 1968 w Starachowicach, polski artysta malarz, propagator kultury żydowskiej, współinicjator powstania Izby Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury.

Absolwent Szkoły Rolniczej w Bałtowie. Od roku 1988 mieszka w Starachowicach. Już od końca lat osiemdziesiątych Frankiewicza fascynuje historia Wierzbnika, miasteczka nad rzeką Kamienną, które obecnie jest częścią miasta Starachowice. Dla artysty pasjonujące są zwłaszcza dzieje społeczności żydowskiej, która w Wierzbniku obecna była przez ponad 200 lat. Frankiewicz od początku lat 90. gromadzi pamiątki, dokumenty i ślady po przedwojennych mieszkańcach tego „sztetl” nad Kamienną. Wraz z żoną Anitą, z pomocą władz miasta Starachowice, zakłada w 2001 roku Izbę Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury, funkcjonującą tam do 2017 roku. W roku 2004 za swą twórczość artystyczną i działalność na rzecz upamiętniania kultury żydowskiej dostaje specjalny dyplom Ambasadora Izraela w Polsce. Obok obrazów, w których przewija się tematyka egzystencjalna, wątki kultury masowej, wariacje na podstawie dzieł klasyków literatury, malarstwa i kina, głównym tematem prac Frankiewicza pozostaje przestrzeń duchowa i fizyczna dawnej społeczności żydowskiej, a główną inspiracją ulice, domy i postaci związane z Wierzbnikiem.

Frankiewicz traktuje obrazy niczym wiersze, spisywane sekwencje wrażeń, skojarzeń, myśli, zarejestrowane „drobiny”, które pozwalają lepiej znieść obcowanie z pustką po nieobecnych.

Większość obrazów artysty malowana jest w technikach mieszanych. Często znajdziemy prace wykonane akwarelą, pastelem suchym, piórkiem, kredką świecową, a nawet flamastrem. Najczęściej używane podłoża to papier, karton i deska.

„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz” to zbiór prac o tematyce żydowskiej ale też surrealistyczne spojrzenie na otaczającą artystę rzeczywistość. Prace Macieja Frankiewicza będzie można zakupić (kontakt telefoniczny z artystą).

 

Najważniejsze wystawy prac Macieja Frankiewicza:

1. The Al Green Gallery, Kanada, 2010.

2. Ashkenaz Festival , Toronto, Kanada 2008.

3. Muzeum Bojowników Getta w Izraelu, 1999.

4. Synagoga Poppera, Krakowski Kazimierz, 1996.

5. Galeria Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Kraków, 1996.

6. Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków, 1997.

7. Staromiejskie Centrum Kultury, Kraków, 2001.

8. Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, 2012.

9. Starachowickie Centrum Kultury, 2018.

 

Strona poświęcona twórczości - https://franz-art.tumblr.com/

Informacje i galeria malarza w Al Green Gallery -  https://archive.is/P2vVZ

Artykuł o malarzu i jego twórczości w ShalomLife -  https://archive.ph/ALDLi

Artykuł o malarzu w "Gazecie Wyborczej" -https://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,47262,9487103,Niezwykly_artysta_ze_Starachowic__Wiersz_woli_namalowac.html

Artykuł o Macieju Frankiewiczu w The Canadian Jewish Post -https://www.cjnews.com/perspectives/opinions/evocative-painting-recalls-jewish-life-poland

Informacje o M. Frankiewiczu w języku angielskim -http://web.archive.org/web/20090622001006/http://www.ashkenazfestival.com:80/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=8&Itemid=60

Informacje o malarzu na stronie Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury -http://web.archive.org/web/20080317194559/http://www.nck.krakow.pl:80/galeria/wystawy/1997/frankiewicz.htm

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe