Prośba, by lekarze znów przyjmowali pacjentów

  • 02.07.2020, 22:15
  • Iwona Bryła
2020-07-03apelwojewody.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Z apelem o wznowienie przyjmowania pacjentów w przychodniach i ambulatoriach zwraca się do kierowników tych jednostek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Argumentuje, że epidemię koronawirusa udało się w regionie ustabilizować na tyle, by zrezygnować ze zdalnych porad na rzecz normalnych wizyt w gabinetach.

Wojewoda świętokrzyski konstruuje swój apel z pozycji lekarza, którym jest z wykształcenia, do kolegów po fachu.

 

Apel wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza:

„Dyrektorzy / Kierownicy podmiotów leczniczych POZ i AOS, Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie oraz wkład pracy personelu medycznego w trudnym okresie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV-2. Panująca w ostatnich miesiącach sytuacja wywołana pandemią spowodowała, że pacjenci chorujący na inne schorzenia, niezwiązane z COVID-19, zostali pozbawieni możliwości skutecznego leczenia. Pragnę przypomnieć, że w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej czy w poradni specjalistycznej winno być realizowane w trybie nagłym, czyli w dniu zgłoszenia.

Decyzję o przyjęciu pacjenta w trybie nagłym podejmuje lekarz. Obecnie stabilizująca się sytuacja epidemiologiczna oraz nieograniczona i pełna dostępność do środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych płynów, tworzą warunki do podjęcia przez Państwa placówki pełnej działalności medycznej. Ograniczenie się do udzielania pomocy jedynie w formie teleporady oraz przyjęcia „zza okienka” należy traktować jako dopuszczalną, aczkolwiek jedynie zarezerwowaną do szczególnych sytuacji, formę przyjęć pacjentów. Brak bezpośredniego dostępu do lekarza stawia pacjentów w stanach nagłego pogorszenia zdrowia w bardzo trudnej sytuacji.

Mając na uwadze powyższe, system ochrony zdrowia musi niezwłocznie powrócić do normalnego funkcjonowania w nowych warunkach z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Proszę zatem o niezwłoczne wznowienie normalnego funkcjonowania Państwa placówek AOS i POZ, oczywiście z zachowaniem stosownych reżimów sanitarnych związanych z epidemią SARS - CoV – 2”.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jacek
jacek 03.07.2020, 21:02
Prośba ? Jezeli ktoś nie pracuje to za co mu płacić

Pozostałe