ZEC ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii

  • 27.07.2020, 07:59
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
ZEC ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii
Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach w dniu 24 lipca 2020 roku ogłosił postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach, która będzie współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. W ten sposób Spółka realizuje zamierzenie dążąc do samowystarczalności energetycznej miasta.

Produkcja ciepła w procesie spalania odpadów to dziś jedno z najpopularniejszych rozwiązań po które sięga coraz więcej miast nie tylko w Polsce ale i na świecie. Instalacja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko ponieważ zastosowane technologie zmniejszą emisje do atmosfery związków chemicznych i pyłów, a pozytywne skutki finansowe starachowiczanie dostrzegą płacąc rachunki zarówno za odpady jak i za energię cieplną dostarczaną do ich mieszkań.

 

 Inwestycja, co niezwykle istotne, pozwoli też na odejście od paliw kopalnych w prawie 50 % . W spalinach powstających podczas procesu spalania RDF’u (który to będzie wykorzystywany w starachowickiej spalarni) zasadniczo znajdziemy te same substancje co w spalinach pochodzących ze spalania węgla. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku stosowania paliw alternatywnych dopuszczalne normy ich emisji są o wiele bardziej restrykcyjne niż te określone dla węgla. Co to oznacza? Spaliny, powstające w tym procesie, muszą być jeszcze dokładniej oczyszczane niż ma to miejsce w przypadku węgla.

 

Sama technologia, która będzie zastosowana w procesie spalania RDF’u w projektowanej instalacji, eliminuje większość szkodliwych substancji już w samej komorze spalania.

 

 Poza tym jednym z wymogów stawianych przed IOE jest stały pomiar i monitoring gazów oraz pyłów wydobywających się z komina, czego w takim szczegółowym zakresie nie robi się w przypadku kotłowni węglowych.

 

Wybór lokalizacji przy ul. Ostrowieckiej został dokładnie przemyślany. Dojazd do ciepłowni bezpośrednio z drogi krajowej nr. 42 nie zwiększy natężenia ruchu kołowego w mieście, a sama lokalizacja to tereny przemysłowe.

 

Pozytywnych stron budowy Instalacji Odzysku Energii dla miasta Starachowice jest wiele, a oto kilka z nich:

 

  1. Zastąpienie 45 % produkcji ciepła w kotłach węglowych produkcją ciepła z odpadów i zmniejszenie zużycia węgla oraz emisji CO2.
  2.  Poprawa wskaźników efektywności energetycznej sieci ciepłowniczej w Starachowicach i możliwość przyłączenia się nowych odbiorców.
  3.  Zagospodarowanie przetworzonych odpadów komunalnych o znacznej wartości kalorycznej, których składowanie jest prawnie zabronione.
  4.  Ograniczenie wielkości emisji CO2 oraz zmniejszenie kosztów zakupu uprawnień do emisji poprzez budowę IOE.
  5. Zwiększenie pewności zasilania w ciepło poprzez budowę nowego źródła wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
  6. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z kotłów węglowych.
  7. Wykorzystanie lokalnego „paliwa” do produkcji ciepła częściowo uniezależnia cenę za ciepło od zmian cen paliw na rynku.

 

Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemu zagospodarowania wyselekcjonowanych frakcji z odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie całego ich potencjału energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji do systemu ciepłowniczego. Część tej energii zaspokoi potrzeby samej ciepłowni reszta będzie sprzedawana do sieci energetycznej i stanowić będzie dodatkowy przychód dla spółki. Zatem budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach. Instalacja Odzysku Energii to również kogeneracja z turbiną ORC, mogąca dostarczyć jednocześnie ciepło o mocy 7,83 MWt i energię elektryczną o mocy nominalnej 1,86 MWel.

Technologia IOE odpowiada wymogom najlepszej dostępnej techniki (ang. BAT) zawartym w dyrektywie 2010/75/UE203 i jest technologią sprawdzoną w wielu krajach. Wielkość i moc planowanego przez ZEC w Starachowicach przedsięwzięcia dobrano tak, aby zagospodarować całość lokalnie dostępnych odpadów komunalnych i zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na poziomie 45 % produkowanej energii cieplnej.

 

Podsumowując, budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach, jak również spowoduje spadek kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w Starachowicach. Co przełoży się na oszczędności w portfelu każdego Starachowiczanina.

 

Ogłoszenie o przetargu i informacje dodatkowe można zobaczyć pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/366078

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stokrotka
Stokrotka 27.07.2020, 16:44
Sraty taty. Spalarnia powinna być poza miastem.
Podczas spalania śmieci komunalnych, w tym plastiku powstaje bardzo dużo związków rakotwórczych , których nie widać i nie czuć i nie ma na nich ustalonej normy w powietrzu..
Komu i dlaczego zależy, by ta spalarnia powstała, mimo, że mieszkańcy jej nie chcą?
Nie mieszkańcy będą korzystać z tej wątpliwej energii.
Mieszkańcy wolą zapłacić więcej , by te śmieci komunalne wywieźć, niż żeby powstała spalarnia.
Do władz miasta te fakty nie docierają.

Pozostałe