Samorządy już mogą wnioskować o wsparcie z Funduszu Inicjatyw Lokalnych

  • 29.07.2020, 12:54
  • Iwona Bryła
2020-07-29pisok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zapowiadany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Fundusz Inicjatyw Lokalnych wspierający finansowo samorządy, właśnie się urzeczywistnił. To oznacza, że mogą one już wnioskować o pomoc. Dla powiatu starachowickiego przewidziano prawie 2,5 mln zł, a dla miasta Starachowice- około 11 mln zł. Pomoc popłynie także do poszkodowanych przez epidemię koronawirusa rolników w ramach nowelizacji ustawy o wsparciu obszarów wiejskich.

Przewodniczący świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec poinformował, że Fundusz Inicjatyw Lokalnych, oferujący samorządom wsparcie w kryzysie finansowym na skutek epidemii koronawirusa, już rozpoczął funkcjonowanie. W skali kraju pomoc wyniesie 12 mld zł.

W ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych do miasta Starachowice ma trafić około 11 mln zł, a do powiatu starachowickiego prawie 2,5 mln zł. Radne powiatowe z klubu PiS Danuta Krępa i Agnieszka Kuś stwierdziły, że jest to szansa na remont hali sportowej w Zespole Szkół Zawodowych nr 3, a tym samym na odstąpienie od zamiaru przenosin szkoły do byłego gimnazjum przy ulicy Leśnej.

Wsparcie otrzyma też m.in. gmina Mirzec, dla której przewidziano 773 tys. zł pomocy. Przewodniczący mirzeckiej rady Jan Zawisza zauważył, że dzięki temu będzie można rozwiązać problem zabezpieczenia wkładu własnego gminy w lokalne inwestycje, głównie drogowe.

Poseł Krzysztof Lipiec przypomniał, że w zakresie inwestycji w komunikację, samorządy były wspierane już wcześniej przez nadal dla nich dostępny Fundusz Dróg Samorządowych

Rząd odpowiedział też na problemy rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. W ramach znowelizowanej ustawy o wsparciu obszarów wiejskich z udziałem środków Unii Europejskiej, otrzymają aż 1 mld złw skali kraju na rekompensatę strat w uprawach i hodowlach. Przewodniczący RG w Mircu i jednocześnie szef Solidarności Rolników Indywidualnych w województwie świętokrzyskim Jan Zawisza podkreśla, że będzie to istotne wsparcie dla m.in. producentów mleka i wołowiny, hodowców owiec oraz roślin ozdobnych.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe