Od 2021 roku zapłacimy drożej za śmieci

  • 30.07.2020, 13:12
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Od 2021 roku zapłacimy drożej za śmieci
Informacja kierownika referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, Ernesta Kumka w sprawie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Starachowice.

Starachowice, podobnie jak inne miasta i gminy w kraju, od 1 stycznia 2021r. zmuszone są podnieść opłaty za śmieci. Znane są już szacunkowe stawki za odbiór i wywóz odpadów z terenu Gminy Starachowice, zaproponowane przez dwóch oferentów, którzy przystąpili do przetargu ogłoszonego na realizację wymienionej usługi, są to Firma REMONDIS Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm Fart – BIS Sp z o.o. i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart Sp o.o. Oferenci zaproponowali ceny, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wraz z kosztami obsługi systemu wynoszą:  27,50 zł – Remondis oraz 28,16 zł - konsorcjum firm.

 

            Dlaczego miasta i gminy w całym kraju, w tym także Starachowice zmuszone są podnosić ceny za odbiór i wywóz odpadów?

 

            W 2019 roku Sejm RP zdecydował  o znowelizowaniu Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe regulacje prawne przyniosły nowe koszty.  Część rozwiązań, jakie zapisano w dokumencie, ma swoje konsekwencje finansowe, które spadły przede wszystkim  na samorządy, a w konsekwencji na mieszkańców. Znowelizowane przepisy dały samorządom na początek 12 miesięcy na uchwalenie nowych regulaminów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach.

Radykalny wzrost kosztów odbierania odpadów i ich zagospodarowania spowodowany jest m.in.:

- drastycznie rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów przez regionalne instalacje, - - rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych w związku z ograniczeniem czasu ich magazynowania, 

- gwałtownym wzrostem kosztów składowania, 

- trudnościami ze zbytem surowców wtórnych,

- wzrostem inflacji,

- podwyżka cen prądu,

- podwyżką płacy minimalnej.

 

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami od roku 2020  gminy zobowiązanie  są odzyskiwać z odpadów co najmniej 50 proc. surowców wtórnych, co  wpływa na konieczność zmian w ich odbieraniu i generuje wydatki w związku z nowymi inwestycjami. 

 

Do wzrostu cen przyczynia się również nieprawidłowe sortowanie odpadów przez mieszkańców. Należy pamiętać, że im więcej śmieci gromadzimy, tym więcej gmina musi zapłacić za ich odbiór oraz zagospodarowanie.  A dodatkowo – im więcej nieprawidłowości w ich segregowaniu, tym wyższe koszty ponosimy. Za błędy w niewłaściwej segregacji, niestety płacimy wszyscy. A zgodnie z nowymi przypisami wszyscy jesteśmy zobligowani do selektywnej zbiórki odpadów.


Kolejnym powodem podniesienia opłat za odbiór odpadów jest również zwiększenie liczby odpadów, co do których istnieje obowiązek segregacji, oraz wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Co to jest opłata marszałkowska? Jest to opłata za korzystanie ze środowiska uchwalana przez Prezesa Rady Ministrów, która także wchodzi w skład opłaty uiszczanej przez mieszkańców za odbiór odpadów. Jej wysokość na przestrzeni ostatnich lat drastycznie wzrosła. W 2014 roku wynosiła 119,68 zł, natomiast w 2020 jest to kwota 270 zł. Wzrost opłat środowiskowych znacząco wpływa na koszty prowadzenia działalności, a co za tym idzie przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów są zmuszeni podnosić ceny i przenosić część kosztów na osoby korzystające z ich usług, czyli po prostu na mieszkańców gmin i miast.

 

            Jak wynika z powyższych danych, w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosła zdecydowana większość części składowych opłaty uiszczanej  przez mieszkańców za odbiór odpadów.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe