ZEC czeka na oferty budowy Instalacji Odzysku Energii

  • 30.07.2020, 14:04
  • Iwona Bryła
2020-07-30zec.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jest kolejny krok w kierunku budowy przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii do produkcji ciepła i prądu z przetworzonych odpadów komunalnych. Spółka ogłosiła przetarg na realizację inwestycji. Oferty mogą składać firmy z terenu całej Unii Europejskiej w terminie do końca sierpnia.

Prezes ZEC Marcin Pocheć przypomina, że do tego przedsięwzięcia miejska spółka przygotowywała się od 2016 roku.

Instalacja Odzysku Energii stanie przy ul. Ostrowieckiej. Ma połączyć ekologię z oszczędnościami dla ZEC-u i odbiorców jego usług. Będzie wytwarzała energię ze śmieci, a to oznacza częściową rezygnację z węgla, za używanie którego ciepłownie płacą coraz drożej z tytułu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W rezultacie produkcja stanie się tańsza, a powietrze czystsze. Ponadto Instalacja będzie wytwarzała nie tylko ciepło, ale i prąd, którego nadwyżki ZEC zamierza z zyskiem sprzedawać.

Surowcem produkcyjnym w Instalacji Odzysku Energii będzie część odpadów komunalnych o dużej wartości opałowej, nazwanych w skrócie RDF.

Prezes Marcin Pocheć przekonuje, że IOE nie będzie szkodzić ani środowisku, ani zdrowiu mieszkańców.

W ogłoszonym przez ZEC przetargu na realizację tej inwestycji będą mogli wziąć udział oferenci z terenu całej Unii Europejskiej.

Finansowanie IOE będzie się odbywać przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe