Pamięci legendarnych akowców

  • 14.09.2020, 14:46
  • Iwona Bryła
2020-09-14ponurynurt.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Starachowicach, Bodzentynie i Wąchocku odbyły się doroczne uroczystości związane z uczczeniem świętokrzyskich bojowników Armii Krajowej, w tym Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy AK, Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury – Nurt” oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Patriotyczną imprezę pod hasłem „Wykus 2020”, z powodu epidemii koronawirusa przeniesioną z czerwca na wrzesień, zainaugurowało w piątkowe popołudnie spotkanie artystyczne na starachowickim skwerze Zdzisława Rachtana ps. „Halny”, towarzysza broni „Ponurego”.

Uczestnicy mieli okazję posłuchać pieśni partyzanckich i patriotycznych. Koncert rozpoczął występ Artura Bińka, znanego lokalnego wokalisty obdarzonego charakterystycznym, mocnym głosem.

Szczególnie licznie pojawili się młodzi wykonawcy, co jak zauważyła prowadząca spotkanie harcmistrz Anna Skibińska, było zgodne z marzeniem naszych bohaterów, by pielęgnować pamięć o ich poświęceniu dla ojczyzny.

W sposób szczególny harcmistrz Anna Skibińska wyróżniła zespół „Mali Wojacy” z Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie w gminie Brody, który od lat jest stałym gościem wydarzenia na starachowickim skwerze i bierze także udział w innych wydarzeniach patriotycznych.

Uroczystości zakończyły się w minioną niedzielę w Wąchocku, gdzie można było m.in. w tamtejszym Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury posłuchać prelekcji Renaty Ściślewskiej - Skrobisz, odkrywającej nieznane fakty z biografii majora Eugeniusza Kaszyńskiego. W spotkaniu uczestniczył jeden z jego ostatnich żołnierzy podpułkownik Tadeusz Barański. Był też obecny prezes Środowiska „Ponury” - „Nurt” hm. Rafał Obarzanek.

 

 

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe