Grand Prix dla Chóru Kameralnego „Portamento”

  • 09.10.2020, 09:28
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Grand Prix dla Chóru Kameralnego „Portamento”
Chór „Portamento” z Parku Kultury w Starachowicach z Grand Prix, Złotym Dyplomem i nagrodą dla dyrygentki - Bożeny Magdaleny Mrózek. Sukces zespołu na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” zaplanowany był przez organizatorów – Radio Nadzieja – na 16 maja 2020 roku. Niestety koronawirus COVID – 19 uniemożliwił zorganizowanie konkursu w wyznaczonym terminie. W sierpniu zapadła decyzja, że mimo przeciwności konkurs odbędzie się w Tykocinie 3 października. 1 października wszyscy usłyszeli informację, że od 3 października powiat białostocki znajdzie się w czerwonej strefie. Organizatory konkursu wykazali ogromną determinację i w ciągu 24 godzin przenieśli przesłuchania konkursowe do Łomży dając tym samym szansę przyjazdu chórów i uczestniczenia w konkursie.

- Ogromne emocje towarzyszyły rodzicom, dziewczętom, dyrygentce i dyrektorowi Parku Kultury – Czy jechać? Czy będzie bezpiecznie? Czy może jednak zrezygnować? - relacjonuje dyrygentka chóru Bożena Magdalena Mrózek - To bardzo trudne decyzje. Chór przygotowywał się do wyjazdu już od ostatnich dni lutego, kiedy została podjęta decyzja o zgłoszeniu chóru do konkursu. Co prawda przez cztery miesiące utrudniony był kontakt chórzystek z dyrygentem, ale jednak od lipca ćwiczyły; tyle pracy i wysiłku! Naturalnie, że nie byłoby to jedyne odwołane wydarzenie w zaplanowanym bogatym kalendarzu chóru „Portamento”. Nie było wyjazdu do Szczecina na Konkurs Muzyki Pasyjnej, nie było wyjazdu na Festiwal w Poznaniu, nie było wyjazdu na Ukrainę do zaprzyjaźnionego miasta Bar, nie było letnich warsztatów w Kaliszu, więc może jednak nie jechać na konkurs „Nadzieja w Chórze”?. Górę wzięła chęć wyjazdu dziewcząt – tak bardzo były „spragnione” wspólnego wydarzenia, wspólnego śpiewania, odrobiny normalności w tej „covidowej” rzeczywistości. Wspaniali rodzice dziewcząt, którzy zrozumieli całą sytuację wyrazili zgodę na wyjazd. Duży przestronny autokar, maseczki, odkażanie rąk, zachowanie dystansu społecznego to zastosowane środki bezpieczeństwa epidemicznego i udało nam się pojechać na konkurs.

Chór przygotował 5 utworów konkursowych: „Adoramus te” – J.–P. Sciau, Psalm 75 – Mikołaj Gomółka, opr. W. Sołtysik, „Da pacem Domine” – Ch. Gounod, „Ave Maria” – M. A. Arbo, „Zdrowaś Mario, Boga Rodzico” – F. Nowowiejski. Jury konkursu tworzyli specjaliści w zakresie prowadzenia zespołów chóralnych – prof. dr hab. Bożenna Sawicka, UMFC; prof. dr hab. Mariusz Kończal, UKW w Bydgoszczy; prof. UMSC dr hab. Monika Mielko – Remiszewska oraz prof. UMFC dr hab. Anna Olszewska.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w Kościele Rektoralnym Wniebowzięcia NMP w Łomży. Wszystkie prezentacje rejestrowało Radio Nadzieja, a nagrania będą dostępne na stronie Konkursu.

A oto ocena Chóru Kameralnego „Portamento”:

Złoty Dyplom w kategorii chóry kameralne (97 pkt),

Nagroda Specjalna Dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta – Bożena MagdalenaMrózek, dyrygent Chóru Kameralnego „Portamento”,

GRAND PRIX – Chór Kameralny „Portamento”, Starachowice.

Sukces chóru był możliwy dzięki zaangażowaniu wspaniałych chórzystek: Kinga Klepacz, Julia Lefek, Natalia Sowula, Klaudia Tatarek, Zuzanna Jasztal, Paulina Kowalczyk, Wiktoria Cygan, Alicja Surdy, Karina Tatarek, Julia Wolańska, Patrycja Juszczyk.

Wyjazd chóru był dofinansowany przez Powiat Starachowicki, w ramach projektu „Udział Chóru „Portamento” w festiwalu chóralnym – III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe