Epoka kamienia i brązu na Pikniku Archeologicznym „Rydno”

  • 12.10.2020, 13:30
  • Iwona Bryła
2020-10-12rydno.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jak żyli ludzie wiele tysięcy lat temu, czyli w epoce kamienia i brązu? Można się było tego dowiedzieć za sprawą już 16 edycji Pikniku Archeologicznego „Rydno”, który w miniony weekend odbył się w Wąchocku.

Tym razem nie przy zalewie na rzece Kamiennej w Wąchocku, ale w pobliżu klasztoru cystersów rozłożyło się obozowisko ludzi z epoki kamienia i brązu w ramach Pikniku Archeologicznego „Rydno”. Zorganizowano go już po raz 16 – ty, by współczesnemu człowiekowi naocznie przybliżyć prehistorię. Podjęli się tego: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Międzyszkolnym Oddziale PTTK w Starachowicach, gmina Wąchock oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.

Piknik zorganizowano z myślą nie tylko o szkolnych wycieczkach. Był dostępny także dla wszystkich zainteresowanych, którzy mieli okazję zobaczyć z bliska życie codzienne w tych zamierzchłych czasach. Zrekonstruowano je na podstawie odkryć dokonanych na stanowisku archeologicznym „Rydno”, zlokalizowanym między Wąchockiem, a Marcinkowem.

Jedną z atrakcji była możliwość pomalowania sobie twarzy ochrą - czerwonym barwnikiem niezwykle cenionym przez dawnych mieszkańcy „Rydna”.

Do osiedlania się w tym miejscu zachęcały naszych przodków także pobliskie złoża krzemienia czekoladowego, używanego do wyrobu narzędzi.

Pradzieje nad Kamienną odtworzyli członkowie Klubu Archeologicznego „Rydno” oraz archeolodzy z Krakowa.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe