Już 10 tys. gospodarstw korzysta z programu „Czyste Powietrze”

  • 14.10.2020, 13:26
  • Iwona Bryła
2020-10-14wfosigw.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisano już 10-tysięczną umowę na realizację rządowego programu „Czyste Powietrze”. A to oznacza, że aż tylu właścicieli domów jednorodzinnych w Świętokrzyskiem skorzystało z pomocy państwa, by zadbać o środowisko kupując ekologiczne piece grzewcze, wymieniając stolarkę okienno - drzwiową, czy montując odnawialne źródła energii.

Z miesiąca na miesiąc wzrasta zainteresowane programem „Czyste Powietrze” wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach rozpatruje już ponad 10 tysięcy wniosków o dotacje na montaż nie zanieczyszczających atmosfery źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Natomiast kwota, jaka w tym roku została zabezpieczona na ten cel opiewa na ponad 186 mln zł.

Prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński przypomina, że w tym roku składanie wniosków zostało uproszczone, dzięki czemu więcej mieszkańców odważyło się skorzystać z programu, a decyzje o przyznaniu pieniędzy zapadały szybciej.

Na ekorozwiązania zdecydowała się m.in. rodzina Suligów z Włoszczowy. Była ona tą, z którą WFOŚiGW podpisał umowę uroczyście w świetle kamer, z jako już 10 - tysięcznym beneficjentem „Czystego Powietrza”.

Na uroczystym podpisaniu umowy obecny był Szymon Tumielewicz, który jako reprezentant ministra klimatu i środowiska przewodniczący Radzie Nadzorczej WFOŚiGW oraz świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy zwracali uwagę na to, że program „Czyste Powietrze” coraz skuteczniej zachęca mieszkańców do troski o środowisko naturalne, bo dzięki wymianie źródeł ciepła, czy termomodernizacji budynków odczuwają oni realne oszczędności w domowych budżetach.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, w której od roku działa terenowe biuro WFOŚiGW w Kielcach przyjmujące wnioski do „Czystego powietrza”, zachęcał inne samorządy do otwierania takich placówek u siebie, bo dzięki temu oferta programu jeszcze szybciej dociera do mieszkańców.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe