Dotacje teraz także dla tych z niską pensją

  • 13.11.2020, 16:28
  • Iwona Bryła
2020-11-13wfosigw_ok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wyższe dotacje dla niezamożnych na ekologiczne źródła ciepła i termomodernizację domu, oferuje po ostatniej zmianie rządowy program „Czyste Powietrze”. Od października zakwalifikowano do niego także osoby z dochodami do około 2 tys. zł miesięcznie, które będą mogły otrzymać nawet 37 tys. zł. Do tego potrzebne będzie zaświadczenie o dochodach wydawane przez gminy, które z kolei mogą na tym zyskać do 100 zł za jeden wniosek mieszkańca.

Program „Czyste Powietrze” pokrywa właścicielom domów jednorodzinnych cześć kosztów zakupu i montażu nowych, nie zatruwających atmosfery, kotłów grzewczych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, czy zainstalowania odnawialnych źródeł energii. Jak zauważa prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najczęściej decydują się na wymianę pieców, ale coraz chętniej korzystają też z okazji do wstawienia nowych okien i drzwi, by zapobiec utracie ciepła z mieszkania.

W minionym miesiącu do „Czystego Powietrza” wprowadzono zmianę, dzięki której od 21 października o pieniądze mogą się ubiegać także osoby z niskimi, bo nie przekraczającymi 2 tys. zł miesięcznie, dochodami.

Aby skorzystać z dofinansowania mieszkańcy muszą dołączyć do wniosku zaświadczenie o dochodach. Występują o nie do swoich gmin, które za ten dodatkowy obowiązek dostają finansowy bonus.

Refundacja jest wyższa, jeśli gmina podejmie się też przyjęcia i wysłania wniosków mieszkańców do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jest to możliwe wtedy, gdy samorząd prowadzi terenowe biuro obsługi „Czystego Powietrza”, na podstawie umowy zawartej z Funduszem. Gmina Bałtów, w której działa ono już od roku zauważa, że ludzie chętniej korzystają z oferty, która jest dostępna bliżej miejsca ich zamieszkania

„Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2018 roku. W tym czasie skorzystało z niego ponad 10 tysięcy świętokrzyskich gospodarstw domowych.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe