Obwodnica Wąchocka już po przetargu, oferty na Starachowice do końca miesiąca

  • 20.11.2020, 10:18
  • Iwona Bryła
2020-11-20wachock.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał najkorzystniejszą ofertę na budowę obwodnicy Wąchocka. Jeśli nie będzie odwołań ze strony innych uczestników przetargu, inwestor podpisze umowę z firmą Strabag, która ma około 3,5 roku na realizację zlecenia. Toczy się też procedura przetargowa na przygotowanie kompletu dokumentów będących wstępem do powstania obwodnicy Starachowic. Otwarcie ofert zaplanowano na koniec listopada.

Oferta firmy Strabag, która w tym tygodniu wygrała przetarg na obwodnicę Wąchocka opiewa na 284 mln złotych. Inwestycja ma być zrealizowana w systemie „projektuj i buduj” w ciągu 43 miesięcy od podpisania umowy, co nastąpi w przypadku m.in. braku odwołań od decyzji komisji przetargowej. Obwodnica Wąchocka o długości około 11,5 km ma biec nowym śladem od Skarżyska-Kamiennej do Starachowic, omijając Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej. Będzie to dwujezdniową droga o ruchu przyspieszonym z m.in. czterema skrzyżowaniami, w tym trzema z sygnalizacją świetlną oraz 11 obiektami typu: mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt i podziemne przejście dla pieszych). Tyle założenia, ponieważ przed przystąpieniem do robót wykonawca będzie miał możliwość naniesienia własnych poprawek na już istniejący projekt budowlany.

Inwestycja w Wąchocku jest elementem rządowego „Programu budowy 100 obwodnic”. Pomyślna realizacja tego zadania cieszy posłankę PiS Agatę Wojtyszek, która przypomniała jak zabiegała o tę drogę w czasie, gdy jeszcze była wojewodą świętokrzyskim.

W związku z obwodnicą Wąchocka GDDKiA oddział w Kielcach ogłosiła jeszcze przetarg na wybór firmy nadzorującej realizację tej inwestycji. W tej chwili trwa analiza 17 złożonych ofert. Jest też kolejny krok w kierunku budowy ponad 14 - kilometrowej obwodnicy Starachowic, która w zamyśle ma być przedłużeniem wąchockiego objazdu w stronę naszego miasta, by m.in. umożliwić dotarcie do specjalnej strefy ekonomicznej bez uciążliwej konieczności przedzierania się przez zakorkowane starachowickie ulice. Trwa przetarg na wyłonienie firmy, która zgromadzi komplet wstępnej dokumentacji. Otwarcie ofert zaplanowano na 30 listopada.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe