Co muzeum zamierza w 2021 roku?

  • 30.12.2020, 11:39
  • Iwona Bryła
2020-12-30muzeum.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Remonty, nowe inwestycje, pomysły na przyciągnięcie turystów oraz na pozyskanie pieniędzy, umożliwiających realizację tych zamierzeń. A co konkretnie kryje się za hasłami, wyznaczającymi kierunek działań starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki w nowym roku, zdradza dyrektor tej placówki Paweł Kołodziejski.

W planach remontowo - inwestycyjnych Muzeum PiT jest pozyskanie pieniędzy na odnowienie budynku portierni, zlokalizowanego od strony ulicy Wielkopiecowej.

Placówka chciałaby też przygotować dokumentację stanu technicznego Wielkiego Pieca z pomocą finansową wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz wystartować z przygotowaniami do budowy profesjonalnego parkingu przy głównym wejściu od ulicy Marszałka Piłsudskiego.

W zakresie działań związanych z konserwacją swoich zasobów muzeum planuje wyremontować 4 wagoniki dawnej kolejki, stanowiącej element zespołu wielkopiecowego oraz poddać renowacji model 25 z kolekcji ciężarówek star.

Starachowickie muzeum stawia też na promocję lokalnych tradycji przemysłowych, w czym swój udział ma także opactwo zakonu cystersów w Wąchocku. W tym roku udało się odnowić szlak pieszo - rowerowy łączący te dwie placówki, a w planach jest uruchomienie wypożyczalni jednośladów dla turystów.

Ponadto Muzeum PiT stało się w tym roku częścią samochodowego „Świętokrzyskiego Szlaku Zabytków Techniki” Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach, a także zgłosiło do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego projekt stworzenia nowego szlaku o nazwie „Żelazne Doliny” w północnej części Kielecczyzny.

Jak przekonuje dyrektor Paweł Kołodziejski ośrodki umiejscowione na trasie „Żelaznych Dolin”, a więc i nasze muzeum, miałyby większe szanse na unijne wsparcie. Starachowicka placówka liczy na dofinansowanie dwóch projektów.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe