Aplikacja wskaże, kto nie płaci za śmieci

  • 08.01.2021, 12:19
  • Iwona Bryła
2021-01-08smieci.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W tym roku gmina Starachowice wprowadzi nowy system kontroli płatności za wywóz odpadów. Mieszkańców próbujących uciec od tego obowiązku ma wychwycić specjalna aplikacja, porównująca dane gromadzone przez różne instytucje. Nowinkę techniczną uzupełnią kontrole straży miejskiej, która zyskała uprawnienia do nakładania mandatów na nieuczciwych obywateli.

Aplikacja, którą chce się posłużyć gmina Starachowice wskaże nieprawidłowości w deklaracjach śmieciowych, w których mieszkańcy podają, ile osób zamieszkuje pod danym adresem. Opłaty w naszym mieście od dawna naliczane są bowiem od wielkości gospodarstw domowych. A ponieważ z początkiem roku zaczęła obowiązywać nowa i bardzo wysoka stawka za wywóz odpadów, może pojawić się pokusa, by ukryć prawdziwe dane i zapłacić mniej. Z takimi praktykami miasto chce walczyć z pomocą systemu informatycznego.

Aplikacja porówna ze sobą dane, które mieszkańcy przy różnych okazjach przekazali jednostkom podległym gminie, ale także wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym.

Jak mówi Ernest Kumek kierownik merytorycznego referatu w Urzędzie Miejskim w Starachowicach doświadczenia innych samorządów pokazują, że aplikacja jest skutecznym narzędziem. Dodatkowo gminę w działaniach kontrolnych będzie wspierać straż miejska.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe