Mauzoleum w Michniowie staje się jednym z najważniejszych muzeów w Polsce

  • 25.01.2021, 15:59
  • Iwona Bryła
2021-01-25michniow.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedził Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Placówka upamiętnia mieszkańców tej podkieleckiej miejscowości spalonych żywcem przez Niemców w 1943 roku, ale jest ona także miejscem hołdu dla wszystkich wymordowanych mieszkańców wsi, których liczbę szacuje się na ponad milion. Wicepremier był pierwszym gościem michniowskiego muzeum, jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem po rozbudowie i modernizacji, które w połowie finansuje budżet państwa.

Dramat mieszkańców Michniowa trwał od 12 do 13 lipca 1943 roku. Niemieccy zbrodniarze zamordowali 204 osoby, większość z nich paląc żywcem. Ich męczeństwo, ale także całej ludności wiejskiej w czasie II wojny światowej upamiętnia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Od 2010 roku trwa jego modernizacja i rozbudowa, których wartość przekroczyła już 40 mln zł i które w kwocie 23 mln zł pokrywa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczasowe efekty trwających od ponad 10 lat prac oglądał jako pierwszy szef resortu wicepremier Piotr Gliński w czasie wizytacji obiektu. Przed naszą kamerą przedstawiciel rządu mówił, że wkład wsi w budowanie naszej historii oraz cierpienia ponoszone w imię przynależności do narodu polskiego, musiały się doczekać upamiętnienia na skalę ogólnopolską.

Wicepremier dodał, że zmodernizowane świętokrzyska placówka w sposób wybitny oddaje hołd zaangażowaniu i poświęceniu ludności wiejskiej, wpisując się w nurt nowego spojrzenia na politykę pamięci narodowej zapoczątkowanej przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W czasie pobytu w Michniowie wicepremierowi towarzyszyli m.in. politycy z województwa świętokrzyskiego, w tym przewodniczący tutejszych struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec, z inicjatywy którego doszło do tej wizyty. Parlamentarzysta zaznaczył, że mauzoleum oddaje hołd ludziom niewinnym, bo zamordowanych tylko za to, że byli Polakami.

Poseł dodał, że sposób prezentacji zbiorów i panująca w mauzoleum atmosfera niewątpliwie sprzyjają zadumie.

Na spotkaniu z wicepremierem obecna była także posłanka PiS Agata Wojtyszek, która mówiła o uczuciach, jakie towarzyszą jej przy każdej odwiedzinach muzeum w Michniowie i o tym, że to miejsce da całego światu możliwość zobaczenia, jak wiele bolesnych ofiar kosztowało Polaków zachowanie tożsamości narodowej.

W wyniku modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie stało się placówką o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych, dysponującą ponad tysiącem eksponatów. Zdjęcia, listy, gazety, czy pamiętniki prezentowana są także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a w budowaniu nastroju pomaga dobiegająca z głośników muzyka.

 

Otwarcie mauzoleum dla turystów planowane jest 12 lipca, czyli w dniu, kiedy rozpoczęła się pacyfikacja Michniowa.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe