Hołd dla męczenników i bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego

  • 01.03.2021, 10:26
  • Iwona Bryła
2021-03-01wykleci.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli mordowanych i prześladowanych bojowników antykomunistycznego podziemia zbrojnego z ostatnich lat II wojny światowej i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Starachowicach uroczystości odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiono mszę św. w ich intencji, obejrzano program artystyczny on - line przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 9, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową.

Organizatorami uroczystości w naszym mieście byli: prezydent Starachowic Marek Materek i Szkoła Podstawowa nr 9. W intencji bohaterów odprawiono mszę świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych, a po liturgii wyświetlono nagranie okolicznościowego programu, w którym wystąpili uczniowie „dziewiątki”. Na zakończenie uroczystości przeniosły się do Panteonu Pamięci na placu kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicami poświęconymi lokalnym Żołnierzom Wyklętym. Hołd bohaterom oddali: parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci, działacze organizacji społecznych i uczniowie w tym delegacja z klas mundurowych starachowickich szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Przewodniczący PiS w województwie świętokrzyskim poseł Krzysztof Lipiec zdradził, że ten dzień jest dla niego ważny także z powodów rodzinnych ze względu na pamięć o ojcu Bolesławie, który doświadczył gorzkiego losu Żołnierzy Niezłomnych.

Osobiste powody do uczestnictwa w narodowych obchodach przyświecały też staroście starachowickiemu Piotrowi Babickiemu. W tym dniu złoży życzenia swojemu dziadkowi Aleksandrowi, weteranowi Armii Krajowej.

Posłanka z PiS Agata Wojtyszek była pod dużym wrażeniem widowiska z udziałem uczniów SP nr 9 i z zadowoleniem oceniła wychowywanie młodych w duchu patriotycznym.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe