Miasto szuka sposobów na optymalizację gospodarki śmieciowej

  • 04.03.2021, 16:22
  • Iwona Bryła
2021-03-05smieci.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
„Eko Starachowice - nowoczesny system gospodarki odpadami” – po tym hasłem kryją się nowe pomysły gminy na odbiór śmieci we własnym zakresie, a nie przez firmy komercyjne. Obejmują one uruchomienie prowadzonych przez miasto: punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i sortowni odpadów, a także budowę podziemnych punktów zbierania śmieci. Ponadto koło nowych bloków stawianych przy ulicy Piłsudskiego mają się pojawić inteligentne pojemniki, które z pomocą kodów kreskowych będą mobilizować do staranniejszej segregacji.

W ramach projektu „Eko Starachowice” Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzony obecnie przez firmę Remondis, która wygrała przetarg na wywóz śmieci ze Starachowic, będzie przeniesiony z terenu specjalnej strefy ekonomicznej na ulicę Bugaj, a jego prowadzenie przejmie gmina. Jak mówi Ernest Kumek, kierownik merytorycznego referatu w urzędzie miejskim, w nowym PSZOK- u planowana jest budowa infrastruktury ułatwiającej odbiór śmieci, w tej samej lokalizacji powstanie także sortownia.

Kolejny pomysł to budowa podziemnych pojemników na śmieci: większych i wygodniejszych w obsłudze niż te standardowe.

„Eko Starachowice” to kwestia przyszłości. Gmina na razie jest na etapie przygotowań do opracowania dokumentacji projektowej.

Innym elementem nowych rozwiązań w miejskiej gospodarce odpadami są pojemniki na śmieci segregowane otwierane kodami kreskowymi, które pozwalają kontrolować sposób sortowania odpadów przez poszczególnego mieszkańca. Taki system działa już w Ciechanowie, a teraz chcą go wypróbować Starachowice. Jak informuje prezydent Marek Materek inteligentne kosze stanęłyby przy trzech nowych blokach, budowanych przez Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy ul. Piłsudskiego.

Inteligentne kosze mobilizują do właściwej segregacji, a jak podkreśla prezydent w Starachowicach jest z tym duży problem.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe