100 tys. zł z resortu kultury na remont zabytkowej portierni

  • 07.05.2021, 11:38
  • Iwona Bryła
2021-05-07muzeum.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otrzymało 100 tys. zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na wyremontowanie zabytkowej portierni, zlokalizowanej od strony ulicy Wielkopiecowej. Prace mają się nie tylko rozpocząć, ale i zakończyć jeszcze w tym roku.

Jak informował przewodniczący PiS w województwie świętokrzyskim poseł Krzysztof Lipiec, muzeum wnioskowało co prawda o 150 tys. zł, ale 100 - tysięczna dotacja też jest istotnym wsparciem.

Remont ma się rozpocząć jeszcze w tym roku od prac najpilniejszych, a do takich należy naprawa dachu oraz walka z zawilgoceniem budynku.

W zakresie pozyskania brakujących 50 tys. zł muzeum liczy na pomoc swojego organu prowadzącego, czyli powiatu starachowickiego.

Starosta Piotr Babicki podkreślił, że muzealna portiernia liczy sobie już ponad 120 lat.

Radne powiatu starachowickiego Danuta Krępa i Agnieszka Kuś zaznaczyły, że starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki jest nie tylko jedną z turystycznych atrakcji, ale i miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, czy naukowych.

Muzeum Przyrody i Techniki stara się też o renowację XIX- wiecznego wielkiego pieca do wytopu żelaza, czyli swojego najważniejszego zabytku, wokół którego wyrosła sama placówka. Poseł Krzysztof Lipiec zapowiedział pomoc w uzyskaniu funduszy na dokumentację prac z puli świętokrzyskiego konserwatora zabytków.

Parlamentarzysta będzie też wspierał dążenia Muzeum do nadania placówce tytułu Pomnika Historii.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe