Możliwość legalnego noclegu w starachowickich lasach

  • 13.05.2021, 11:46
  • Iwona Bryła
2021-05-14las.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ogólnopolski program „Zanocuj w lesie" daje nam możliwość czasowej przeprowadzki na łono natury. W Nadleśnictwie Starachowice obszar wyznaczony na noclegi rozciąga się od Lipia do Lubieni. Jednak sami nie damy rady go zlokalizować, bo nie został oznaczony w terenie. Umożliwi nam to mapa dostępna m.in. na stronie internetowej nadleśnictwa skąd można ją także pobrać w formie aplikacji na smartfony. Na stronie znajdziemy także inne ważne informacje, w tym tą o miejscu na rozpalenie ogniska. Reasumując: na nocleg w lesie nie udajemy się spontanicznie, ale wcześniej się do tego przygotowujemy.

Jak informuje zastępca szefa Nadleśnictwa Starachowice Grzegorz Wachnicki mapa obszaru „Zanocuj w lesie” jest dostępna w kilku wirtualnych lokalizacjach. Jedną z nich jest strona Nadleśnictwa Starachowice, skąd można ją także pobrać jako aplikację:

na smatrfony: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US, na iPhony: https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663

(z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego).

 

Pewne miejsca obszaru „Zanocuj w lesie” mogą być na jakiś czas objęte zakazem biwakowania z powodu np. zagrożenia pożarowego, leśnych prac gospodarczych, czy odbywających się polowań. Ponieważ nie wszystkie są znakowane w terenie, więc aby uniknąć niemiłych niespodzianek najlepiej wcześniej odwiedzić stronę starachowickiego nadleśnictwa, gdzie znajdziemy na bieżąco aktualizowane informacje.

 

Krótki (do 2 dni) nocleg w lesie, samotny, czy w małym gronie nie wymaga żadnych pozwoleń. Ten, kto chce zostać dłużej, a także grupy liczące powyżej 9 osób muszą to zgłosić właściwemu nadleśnictwu, wysyłając mailem wypełniony formularz dostępny na stronie internetowej (w przypadku Nadleśnictwa Starachowice jest to adres: [email protected]) i czekać na ewentualną akceptację w wiadomości zwrotnej. Zgłoszenie trzeba wysłać co najmniej 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

 

Na obszarze „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Starachowice nie wolno rozpalać ognia na biwakach, ale jest to możliwe w konkretnym miejscu: przy leśniczówce Lubienia, gdzie można też skorzystać z przygotowanego drewna. Do lasu nie wjeżdżamy pojazdami silnikowymi, zostawiamy je na 4 parkingach.

 

Zawsze aktualna pozostaje jeszcze jedna zasada: cywilizowanego zachowania się. Bo w lesie jesteśmy gośćmi, którzy powinni szanować jego prawowitych mieszkańców.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe