W MAN Bus nadal płacowy konflikt

  • 14.05.2021, 10:07
  • Iwona Bryła
2021-05-14man.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ciągle nie ma porozumienia między zarządem firmy MAN Bus a zakładową „Solidarnością”, która domaga się minimum 200 zł podwyżki dla pracowników. Po kilku nieudanych formach protestu załoga została poproszona przez szefa związku o taką formę pracy, która popularnie nazywa się strajkiem włoskim. Kolejne akcje szykowane są na 24 i 26 maja. Porozumienie podwyżkowe udało się natomiast zawrzeć w firmie PKC Group, podwykonawcy MAN- a.

Porozumienie płacowe w MAN Bus w Starachowicach powinno być zawarte do końca marca, tymczasem między „Solidarnością”, a zarządem firmy nadal istnieją rozbieżności. Zarząd fabryki proponuje 3,5% podwyżki pod warunkiem m.in. zgody na tzw. elastyczny czas pracy. Związek nie zgadza się na zmiany w sposobie zatrudnienia, a dla załogi chce co najmniej 200 zł podwyżki. „Solidarność” zorganizowała kilka form protestu, było też kilka rozmów z pracodawcą, ale jak na razie nie ma oczekiwanego efektu. Teraz w starachowickiej fabryce autobusów trwa akcja, której skutki są analogiczne z tzw. strajkiem włoskim, czyli spowolnieniem produkcji przez bardzo skrupulatną pracę. Choć przewodniczący zakładowej „Solidarności” Jan Seweryn nie chce używać tej nazwy, to zaapelował do załogi o bardzo precyzyjne wykonywanie obowiązków, co siłą rzeczy musi wydłużyć czas ich realizacji.

„Solidarność” planuje nowe akcje protestacyjne na 24 i 26 maja. Przewodniczący Seweryn nie chce zdradzać więcej szczegółów, bo jak mówi ma nadzieję, że ich przeprowadzenie jednak nie będzie konieczne, bo w przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejne spotkanie z kierownictwem firmy.

Podwyżki udało się już wynegocjować dla pracowników firmy PKC Group, produkującej wiązki elektryczne dla MAN Bus.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe