W Starachowicach stanął krzyż epidemiczny

  • 18.06.2021, 11:34
  • Iwona Bryła
2021-06-18krzyz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Z inicjatywy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszym mieście stanął tzw. krzyż morowy nawiązujący do ciągle jeszcze trwającej epidemii koronawirusa. Sakralny obiekt jest zlokalizowany przy zbiegu ulic Żytniej i Pastwiska. Jego poświęcenie przez biskupa diecezji radomskiej zaplanowano na niedzielę 27 czerwca.

Nowy krzyż odróżnia od tradycyjnego dodanie mu drugiej belki poprzecznej. Dlatego nazywany jest też karawaką od nazwy hiszpańskiego miasta Caravaca, w którym czczono symbol męki Chrystusa właśnie w takiej formie. Dwubelkowy krzyż, choć to umyka naszej uwadze, jest od dawna obecny także w polskim kościele. A z regionem świętokrzyskim, jak podkreśla ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jest związany szczególnie. W karawace umieszczone są relikwie Krzyża Świętego ze świętokrzyskiego klasztoru, pojawia się on także w herbie województwa świętokrzyskiego i powiatu starachowickiego

Krzyż morowy w Starachowicach to inicjatywa parafian kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dar fundatora, który chce pozostać anonimowy. Na jednym z jego ramion widnieje niego zmodyfikowany wers z „Suplikacji”, czyli popularnej modlitwy pokutno - błagalnej w Kościele Katolickim.
Poświęcenia krzyża dokona biskup diecezji radomskiej Marek Solarczyk w niedzielę 27 czerwca o godz. 13.30. Uroczystość jest otwarta dla wszystkich chętnych.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ryś
ryś 28.07.2021, 13:12
Jak morowy to nie pierwszy, gdyż metalowy przy ulicy Radomskiej powstały w 1846 r.
stonka
stonka 12.07.2021, 13:34
Od morowego powietrza krzyż, od gromów i pożarów palma wielkanocna w oknie. Nieuctwo w Narodzie ciągle na wysokim poziomie...

Pozostałe