Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nieśmiertelnik wrócił do rodziny

Polski znak tożsamości, należący do Jana Święcickiego, uczestnika kampanii wrześniowej, został przekazany w sobotę (17 lipca) najbliższej rodzinie żołnierza. W tej wzruszającej uroczystości  uczestniczył starosta Piotr Babicki. 
Nieśmiertelnik wrócił do rodziny

Nieśmiertelnik został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków Fort podczas poszukiwań prowadzonych na terenie Nadleśnictwa Starachowice. Należał do Jana Święcickiego, katolika, urodzonego w 1917 roku. 


Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ocalić od Zapomnienia eksploratorzy ustalili, że jego właściciel pochodził z Kresów Wschodnich. Służbę wojskową odbył na krótko przez wrześniową mobilizacją, potem został wcielony do 54. Pułku Piechoty z siedzibą w Tarnopolu i razem z 12. Dywizją Piechoty został skierowany na front w ok. Kielc. Brał udział w bitwie pod Iłżą, podczas której został raniony odłamkiem. Ukrywał się w lasach starachowickich, a 9 września 1939 r. razem z  pozostałymi z oddziału został zmuszony do złożenia broni.

Żołnierzy pozbawiono orzełków, nieśmiertelników i dokumentów. Eksploratorzy odnaleźli po latach nieśmiertelnik należący do Święcickiego i dwa guziki z jego wrześniowego munduru, które przekazali w sobotę wnuczce żołnierza. Jej dziadek trafił do niewoli, przeżył wojnę, odnalazł rodzinę, osiedlił się w miejscowości Szprotawa w województwie lubuskim. Zmarł w 2013 roku. Sobotnia uroczystość była, zarówno dla wnuczki żołnierza jak i jej męża, bardzo wzruszającym momentem.

W tej wyjątkowej chwili uczestniczyli wszyscy zaangażowani w odnalezienie nieśmiertelnika i rodziny żołnierza tj. członkowie Grupy Ochrony Zabytków Fort z prezesem Krzysztofem Komisarczykiem, przedstawiciele Stowarzyszenia Ocalić od Zapomnienia, Nadleśnictwa Starachowice z zastępcą nadleśniczego Grzegorzem Wachnickim i Daniel Czernek, kierownik Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Kielcach. Obecny był również starosta Piotr Babicki, który patronował temu wydarzeniu. Niedaleko miejsca, w którym odnaleziono znak tożsamości, stanęła tablica informująca o znalezisku. 

Fotorelacja 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JBTreść komentarza: Gówno mnie interesuje kto sobie robi banery czy oklejenie na samochodzie. Każdego prywatna sprawaData dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Komitet PiS zmuszony do usunięcia reklamyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Pan Materek coś za bardzo robi reklamę Budromostowi. Widocznie dokumentacja została przez Urzad Miasta lepiej przygotowana niż Mickiewicza. Zapraszam też do przesledzenua przetargu na ul. Zakładowa . Miasto ogłosiło że na realizację inwestycji mają 800000zl. Wystartowała tylko firma Budromost ale z ceną ponad 1300000 i niewiedziec czemu dostała zadanieData dodania komentarza: 25.03.2024, 20:03Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Zakładowej w StarachowicachAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pani Wiktorio milo pania znowu widziec w naszej tv.Az chce sie ogladac ,jak pani prowadzi wiadomosci.Zycze powodzenia ,sukcesow w pracy i zyciu osobistymData dodania komentarza: 12.03.2024, 11:18Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2024-03-11Autor komentarza: TSTTreść komentarza: czy P. prezydent Materek ma dyplom MBA z Collegium Humanum ? ... i kto jeszcze ? ..samorzadowcy ... jego maćData dodania komentarza: 27.02.2024, 11:15Źródło komentarza: Tłuste koty w samorządzieAutor komentarza: ktośTreść komentarza: straSzydło spadaj ...Data dodania komentarza: 24.02.2024, 21:07Źródło komentarza: Beata Szydło w StarachowicachAutor komentarza: TATTreść komentarza: Szydło - żenada!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 21:06Źródło komentarza: Beata Szydło w Starachowicach
Reklama
Reklama