Ścieki z miejskiej oczyszczalni stały się surowcem energetycznym

  • 21.07.2021, 11:59
  • Iwona Bryła
2021-07-21pwik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach, zakończyło kilkuletnią modernizację oczyszczalni ścieków przy ulicy Bocznej. Efektem inwestycji jest nowa infrastruktura do produkcji biogazu, z którego miejska spółka wytwarza prąd i ciepło na potrzeby własne.

Obiekty i urządzenia, które pojawiły się przy ulicy Bocznej kosztowały ponad 23 mln zł. Służą do efektywnego zagospodarowania osadów stałych odsączonych ze ścieków. Po fermentacji powstaje z nich biogaz, z którego wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna na potrzeby oczyszczalni. W ten sposób spółka miejska znacznie obniża wydatki na ten cel.

Biogaz powstaje w dwóch komorach fermentacyjnych, a jego zamianę w prąd i ciepło umożliwia silnik kogeneracyjny. Osady pozostałe po procesie biogazowym są odwadniane, by zmniejszyć ich masę. Dzięki temu spółka oszczędza na wysokich kosztach wywozu. Do czasu transportu są składowane pod zadaszeniem, co chroni je przed ponownym zawilgoceniem.

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków to przykład inwestycji stawiającej na nowoczesność rozwiązań z uwzględnieniem działań oszczędnościowych. Jak podkreśla prezes PWiK Jerzy Miśkiewicz stworzy ona także możliwość edukacji ekologicznej prowadzonej wśród młodzieży szkolnej.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe