Trwają Targi MSPO w Kielcach

  • 09.09.2021, 11:36
  • Patryk Wójcik
2021-09-10kielce.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trwa tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Organizatorzy ugościli blisko 400 firm z 24 krajów. Rodzimy AUTOBOX ze Starachowic wystawił swoje trzy flagowe produkty.

Jak co roku Kielce ugościły największe firmy z branży militarnej na Targach. Wśród wystawców prócz Polskiej Grupy Zbrojeniowej można było zobaczyć korporacje z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Włoch, czy Ukrainy. Ważnym elementem było stanowisko Lockheed Martin. Koncern zbrojeniowy zaprezentował model myśliwca bojowego F-35 Lightning blok 2, który został zakupiony przez Polskę w ramach programu Harpia. Ważnym dla mieszkańców naszego miasta elementem jest stanowisko Starachowickiego Autoboxu, który w tym roku pochwalił się trzema pojazdami ze swojej floty.

Kolejną z atrakcji targów jest czołg M1A2 Abrams trzeciej generacji. Maszyny te sprawdziły się na wielu frontach konfliktów zbrojnych. Wystawa czołgu była wyjątkowa na tegorocznych MSPO, gdyż polski rząd zbliża się do zakupu tych pojazdów bojowych w ilości 250 sztuk w najwyższej konfiguracji SEPv3. Ministerstwo Obrony Narodowej celem realizacji tej transakcji chce wydać około 23 miliardów złotych.

Tegoroczne targi zadowoliły wielu fanów przemysłu zbrojeniowego. Jednym z ciekawych pojazdów był wystawiony przez Hutę Stalowa Wola moździerz samobieżny RAK. 120 - milimetrowa broń na podwoziu gąsienicowym charakteryzuje się innowacyjnym zastosowaniem automatycznego naprowadzania na cel i automatycznym systemem ładowania. Rozwiązania techniczne zastosowane w moździerzu przyspieszają ogólny czas reagowania załogi.

Spośród szeroko prezentowanej broni, można było zatrzymać się przy pistolecie samopowtarzalnym VIS 100. Broń przystosowana jest do użytkowania zarówno dla strzelców prawo -, jak i leworęcznych. Jego niewielka masa i małe wymiary tworzą z VISa ergonomiczne narzędzie. Fabryka Broni Radom tworząc tę broń wykonała ukłon w stronę konstrukcji z 1935 roku.

Na MSPO miał również premierę pojazd autonomiczny BIZON, który jest wynikiem współpracy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz firmy produkującej pojazdy specjalistyczne Dobrowolski. Zadaniem platformy ma być badanie nośności naturalnych nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły oraz monitorowanie i patrolowanie stanu nawierzchni elementów funkcjonalnych lotniska.

 

Prócz wystaw na targach odbywa się konkurs „Defender”. Nagrody otrzymują najbardziej oryginalne i nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne zastosowane w zgłoszonych projektach. Produkty muszą charakteryzować się również walorami eksploatacyjnymi i korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

 

Finałem pierwszego dnia targów, było podpisanie największego w historii kontraktu na Narew, czyli inaczej nabycie przez polską armię 46 jednostek ogniowych z wyrzutniami i radarami wielofunkcyjnymi kierowania ogniem. System ma wyposażyć 3 Warszawską Brygadę Rakietowej Obrony Powietrznej i cztery pułki przeciwlotniczych Wojsk Lądowych, co znacznie ma poprawić obronność państwa.

Patryk Wójcik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe