Starachowice wspominają ofiary agresji ZSRR na Polskę

  • 17.09.2021, 13:00
  • Iwona Bryła
2021-09-17sybiracy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Mieszkańcy Starachowic obchodzili Dzień Sybiraka i 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. W naszym mieście uroczystości odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świętych, a następnie zostały złożone kwiaty i znicze przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Starachowice oddały hołd ofiarom najazdu Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, którego skutkiem były prześladowania i mordy setek tysięcy naszych rodaków. W tym przesiedleńców na tzw. Sybir, dlatego dzień sowieckiej agresji został także ustanowiony Światowym Dniem Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji ofiar tragedii sprzed 82 lat, której oprawę artystyczną stworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12. Przez cały dzień można było indywidualnie składać wiązanki kwiatów i zapalać znicze przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w którego cokole umieszczone są tablice upamiętniające zamordowanych mieszkańców z naszego regionu.

Hołd oddali im m.in. zastępca prezydenta Starachowic Ewa Skiba, radne powiatu starachowickiego, działacze „Solidarności”, kombatanci Armii Krajowej, instruktorzy harcerstwa, delegacje ze szkół złożone z uczniów i nauczycieli, a także starachowickie koło Związku Sybiraków z jego przewodniczącym Kazimierzem Dziekońskim, który wraz ze swoją rodziną osobiście doświadczył piekła sowieckiego terroru, spędzając na zesłaniu 6 lat. Pod pomnikiem ofiar dramatycznych zawirowań historii był też wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe