Wiceminister Uściński na konsultacjach w gminie Brody

  • 27.09.2021, 12:10
  • Iwona Bryła
2021-09-27brody.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Budowa domów do 70 m kw. bez części procedur, 100 tys. zł gwarancji od państwa na wkład własny dla osób zaciągających kredyty mieszkaniowe oraz pomoc w spłacie tych zobowiązań - takie rozwiązania proponuje rządowy program „Polski Ład”. Jego założenia promował dziś w gminie Brody sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. Spotkanie miało też charakter konsultacji: uczestniczący w nim samorządowcy z województwa świętokrzyskiego mieli okazję przedyskutować z wiceszefem resortu temat mieszkaniowych nowości.

Przyjazd wiceministra Piotra Uścińskiego do gminy Brody zorganizowali posłowie z PiS Agata Wojtyszek i Bartłomiej Dorywalski. Gościa podejmowała wójt Marzena Bernat, a z zaproszenia skorzystali przedstawiciele gmin, miast i powiatów województwa świętokrzyskiego. Przedstawiciel rządu mówił o pakiecie propozycji z programu „Polski Ład” mających przyspieszyć rozwój mieszkalnictwa. Jedną z nich jest budowa domów jednorodzinnych maksymalnie dwukondygnacyjnych i mających do 70 m kw. powierzchni bez takich procedur jak: pozwolenie na budowę, zatrudnienie jej kierownika i prowadzenie książki inwestycji. Ustawa w tym zakresie została już przyjęta przez Sejm, teraz ma się nią zająć Senat.

W fazie pierwszego czytania w Sejmie jest projekt ustawy ułatwiający zaciąganie Polakom kredytów na domy, czy mieszkania. Bank Gospodarstwa Krajowego poręczy im, wymagany przez banki komercyjne, wkład własny do wysokości 100 tys. zł. Wspomniany kredyt państwo pomoże spłacić rodzinom z co najmniej dwójką dzieci. Wsparcie wyniesie 20 tys. zł spłaty od drugiego dziecka, 60 tys. od trzeciego i kolejnego. Posłowie, którzy zorganizowali spotkanie z wiceministrem Uścińskim podkreślają, że posiadanie mieszkania to podstawowa potrzeba ludzi młodych, przekonująca ich do zakładania rodzin i posiadania dzieci. Propozycje rządu pozytywnie oceniają młodzi mieszkańcy planujący budowę własnego dachu nad głową.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe