Widowiskowe ślubowanie uczniów ZDZ w Kielcach

  • 11.10.2021, 15:20
  • Iwona Bryła
2021-10-11zdz.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uczniowskie ślubowanie na rynku w Starachowicach złożyła młodzież uczęszczająca do starachowickiego technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. W tym ci, którzy zdecydowali się na naukę w klasach mundurowych, dlatego już tradycyjnie uroczystość miała formę ceremonii wojskowej. Rangi dodała jej obecność przedstawicieli polskiej armii, a kolorytu młodzi ludzie w mundurach kilku formacji, orkiestra wojskowa oraz pokaz sprawności fizycznej zaprezentowanej w czasie paradnej musztry.

Z powodu epidemii uroczystość odbyła się po rocznej przerwie, dlatego tym razem ślubowanie złożyli drugoklasiści. Wydarzenie rozpoczął przemarsz młodzieży na starachowicki rynek. W pochodzie można było zobaczyć młodych ludzi z różnych szkół ZDZ w Kielcach w mundurach marynarki wojennej, wojsk lądowych, czy policji, ale także w barwnych uniformach historycznych: piechoty z Powstania Kościuszkowskiego, fizylierów z okresu Księstwa Warszawskiego oraz podchorążych z czasów Powstania Listopadowego. Prestiżu uroczystości dodała obecność pułkownika Piotra Hałysa dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, majora Piotra Rokity szefa kieleckiej Wojskowej Komendy Uzupełnień i majora Alberta Rosińskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła imponująca sprawność fizyczna młodzieży z ZDZ w Kielcach zaprezentowana w czasie paradnej musztry.

Po wciągnięciu na maszt polskiej flagi, któremu towarzyszyło odegranie Hymnu Państwowego 80 uczniów klas mundurowych i pozostali drugoklasiści Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach wypowiedzieli słowa przyrzeczenia. Wyróżniający się uczniowie oraz ich rodzice odebrali dowody uznania od m.in. Dariusza Wątroby, wiceprezesa ZDZ w Kielcach oraz Doroty Gliny, dyrektor technikum ZDZ w Starachowicach, która podkreśla, że dla dzisiejszej młodzieży historia, patriotyzm, czy wojskowy etos nadal są atrakcyjne.  Jej obserwacje potwierdzają uczniowie, którzy wybrali klasy mundurowe oferujące im przygotowanie do pracy w różnych służbach. Uroczystość ślubowania zakończył występ Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz uczniowska defilada. Dopracowany scenariusz i barwny przebieg tego wydarzenia sprawiają, że ogląda się je z prawdziwą przyjemnością. Pod wrażeniem był także starosta starachowicki Piotr Babicki.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe