O unijnym wsparciu dla firm i oszczędzaniu energii

  • 15.10.2021, 11:48
  • Iwona Bryła
2021-10-15farr.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Działająca od prawie 30 lat w sektorze pomocy dla mikro, małym i średnich przedsiębiorstw Fundacja - Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach już po raz trzeci zorganizowała w naszym mieście spotkanie poświęcone sprawom gospodarki. Uczestnicy omawiali kwestie wsparcia finansowego dla firm z nowej puli pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej oraz ekologicznego korzystania z energii. W tym zakresie wypracowano nowe lokalne rozwiązanie - podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Starachowickiej Spółdzielni Energetycznej.

Fundacja - Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach pomaga firmom oraz osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z własnym biznesem, oferując im m.in. pożyczki i poręczenia. Usługi te w znacznym stopniu są finansowane z budżetu Unii Europejskiej i właśnie ten temat był jednym z wiodących na III Forum Gospodarczym, zorganizowanym przez starachowicką placówkę. Omawiano skalę i formy wsparcia dla firm z funduszy dostępnych w latach 2021-2027. Starachowicka Agencja współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego przedstawiciel mówił o aktualnej ofercie wsparcia przedsiębiorców, w tym pomocy związanej z koronakryzysem.

Wsparcie unijne, które za pośrednictwem starachowickiej Agencji trafia do przedsiębiorców pochodzi głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Stąd obecność na Forum Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego oraz Jacka Sułka, dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim. Zwrócili oni uwagę na potrzebę zainteresowania się przedsiębiorców m.in. odnawialnymi źródłami energii, gdyż ochrona środowiska jest obecnie unijnym priorytetem.

Gościem spotkania był prezydent Starachowic Marek Materek, który przekazał informacje o inwestycjach ważnych z punktu widzenia gospodarczego rozwoju miasta. Zaproszenie na Forum przyjął też Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, która dysponuje nowoczesnym laboratorium związanym z tzw. zieloną energią. Efektem spotkania było podpisanie listu intencyjnego przez FARR, Politechnikę Świętokrzyską i Urząd Miejski w Starachowicach w sprawie utworzenia Starachowickiej Spółdzielni Energetycznej. Jak wyjaśnia prezes FARR Ryszard Nosowicz ta inicjatywa ma być odpowiedzią na galopujące ceny prądu.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe