Apelują do wojewody za pośrednictwem radnych

  • 27.10.2021, 11:03
  • Iwona Bryła
Apelują do wojewody za pośrednictwem radnych
Dwie starachowickie organizacje: Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” oraz Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” usiłują wpłynąć na wojewodę, który zdecydował o przekształceniu naszego szpitala w placówkę tylko dla osób chorych na COVID-19. Przedstawiciele obu stowarzyszeń zawnioskowali do Rady Powiatu w Starachowicach, by formalnie wystąpiła o zmianę postanowienia wojewody.

 

Treść pisma obu stowarzyszeń:

Rada Powiatu w Starachowicach

Starachowice ul. Wł Borkowskiego 4

WNIOSEK w sprawie: przyjęcia przez Radę Powiatu w Starachowicach stanowiska/rezolucji/ w sprawie uchylenia/zmiany/ decyzji wojewody świętokrzyskiego z 18.10.2021r. w sprawie przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ) w Starachowicach na tzw. ,,szpital covidowy”.

Do jednych z głównych zadań powiatu należy promocja i ochrona zdrowia ( art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy o samorządzie powiatowym). Zapis ten mówi o zabezpieczeniu potrzeb zdrowotnych dla mieszkańców danej wspólnoty w tym równy nieskrepowany dostęp do podmiotów leczniczych.

Decyzją wojewody od 1 listopada 2021r. PZOZ będzie przeznaczony dla leczenia osób zakażonych COVID-19,co praktycznie wykluczy dostęp do leczenia szpitalnego w wielu specjalnościach dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Starachowicki szpital posiada zasoby na ponad 400 łóżek, zaś według danych na 24.10.2021r. w PZOZ przebywało 143 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Wskutek decyzji wojewody starachowicka lecznica będzie jedyną w województwie placówką jednoimienną dysponującą ponad 300 łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19, posiadając zasoby kadrowe na niespełna 150 lekarzy ( umowy o pracę plus umowy cywilnoprawne) oraz ponad 330 pielęgniarek ( dane z czerwca 2020r.). Tym więc szpital staje się specjalistycznie niewykorzystywany i co najgorsze absolutnie jest niedostępny dla leczenia szpitalnego wielu chorób m.in. z zakresu: kardiologii inwazyjnej, chirurgii ogólnej, neurologii, ortopedii, pediatrii dziecięcej, ginekologii, nefrologii, gastrologii ( pożądana diagnostyka endoskopowa) etc. Dlatego też do wnioskodawców zgłaszają się mieszkańcy prosząc o pomoc i interwencję do władz publicznych o umożliwienie leczenia poza zakażeniem na COVID-19 w starachowickim PZOZ. Co więcej, przedstawiony stan narusza art. 68 Konstytucji RP mówiący m.in. o zapewnieniu przez władze publiczne równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środkowe publicznych.

Niniejsza sytuacja była już w powiecie starachowickim od marca 2020r. co bez wątpienia miało wpływ na nienotowaną bodaj od czasów II Wojny Światowej liczbę zgonów (zmniejszenie o 1031 liczby mieszkańców w okresie od stycznia do grudnia 2020r.)

Powyższe są wystarczającymi okolicznościami celem podjęcia konkretnego stanowiska/rezolucji/ przez Radę Powiatu do Wojewody Świętokrzyskiego w kierunku zagospodarowania PZOZ w części na szpital jednoimienny (covidowy) w pozostałej części na leczenie szpitalne ostrych stanów pacjentów ,,niecovidowych”.

Nadmieniamy, że skoro szpital powiatowy w Starachowicach ,,sprawdził się” w roli jednoimiennego, następnie koordynacyjnego, to proponujemy aby podmiot tworzący szpital wystąpił do wojewody o sfinansowanie aparatury ECMO do prowadzenia terapii pozaustrojowego wspomagania pracy serca i płuc, które są już w wojewódzkim szpitalu zespolonym w Kielcach oraz powiatowych szpitalach w Końskich i Staszowie. Ponadto rekomendujemy rozważenie uruchomienia w części szpitala - rehabilitacji covidowej( w zał. pozytywna odpowiedź Wojewody na petycję Stowarzyszeń).

Reasumując, uznajemy wniosek za uzasadniony prosząc o pozytywne stanowisko Rady Powiatu w Starachowicach w tej ,,życiowej sprawie” w kierunku uchylenia/zmiany/ decyzji wojewody o leczeniu w PZOZ pacjentów tylko zakażonych COVID-19. Prosimy o pisemną informację dot. rozpatrzenia wniosku”.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe