Pożegnanie Zenona Krzeszowskiego

  • 12.01.2022, 11:31
  • Iwona Bryła, Jan Tamiołło
2022-01-12pogrzeb.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rodzina, przyjaciele i wszyscy ci, dla których zmarły Zenon Krzeszowski był bliską osobą, spotkali się wczoraj na cmentarzu przy ulicy Polnej, by go pożegnać. Byłemu prezydentowi Starachowic w symbolicznej ostatniej drodze towarzyszyli m.in. pracownicy urzędu miejskiego, radni, działacze społeczni.

Zenon Krzeszowski był osobą wielkiego formatu i ogromnej kultury osobistej. Cele jakie sobie stawiał były bardzo wysokie, wydawały się wręcz nierealne, ale on i tak je osiągał. W 2000 roku starachowiczanie przejechali po nowej trasie N – S, czyli wiadukcie. Zanim do tego doszło trzeba było wykonać mrówczą robotę, związaną z przygotowaniem tej inwestycji, ale przede wszystkim zapewnić jej finansowanie. W latach 90 - tych nie było finansowania z funduszy unijnych, ówczesne rządy nie były też zainteresowane finansowaniem samorządów, prowadziły bowiem zgoła inną politykę. Tą ogromną pracą wykonał właśnie Zenon Krzeszowski, docierając do najwyższych ówczesnych władz, zdobywając niezbędne środki na budowę tak potrzebne dla miasta inwestycji. Zenon Krzeszowski był prezydentem Starachowic w latach 1994 -1998, za jego kadencji powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Zaangażowanie w sprawy miasta realizował także jako radny miejski w latach: 1990 - 1994 oraz 1998 – 2002. Zasługi zmarłego dla lokalnej społeczności w czasie pogrzebu przypomniał prezydent Starachowic Marek Materek. Wspomnienie o Zenonie Krzeszowskim przygotowała także mistrzyni ceremonii pogrzebowej, ponieważ uroczystości miały świecki charakter. Były radny Marian Mróz wspominał Zenona Krzeszowskiego jako zaangażowanego samorządowca. Zenon Krzeszowski był też zaangażowany w działalność Stowarzyszenia „EkoSerce”, które walczyło o pozostanie, a potem powrót do Starachowic Polsko - Amerykańskich Klinik Serca. Ten epizod jego życia przypomniały działaczki organizacji.

Iwona Bryła, Jan Tamiołło

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe