Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:39
Przeczytaj!

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne porady

Łazienki w blokach bardzo często mają mocno niestandardowe rozmiary i są nieproporcjonalnie małe w stosunku do innych pomieszczeń. Niestety, skutkiem tego ich aranżacja jest trudna i bez znajomości podstawowych zasad może okazać się, że niechcący dodatkowo ograniczyliśmy jej funkcjonalność. Przeglądając inspiracje łazienki, najczęściej można spotkać się z przestronnymi wnętrzami, które choć wyglądają pięknie, nie mogą posłużyć jako wzór w naszym przypadku.
  • 15.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Praktyczne porady

W jaki sposób można zatem urządzić niewielką łazienkę i maksymalnie wykorzystać jej możliwości?

Podstawowe kwestie związana z aranżacją

Chyba każdej osobie zależy na tym, aby opisywane pomieszczenie spełniało nie tylko swoją praktyczną funkcję, ale również było miejscem, w którym można wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Dobra wiadomość jest taka, że nawet w niewielkich łazienkach można zaaranżować przytulną przestrzeń, pozwalającą na odbycie wszelkich rytuałów pielęgnacyjnych w komfortowych warunkach. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, od których należy zacząć urządzanie.

  • Gdy rozmiar pomieszczenia jest mocno ograniczony, najlepszym rozwiązaniem będą jasne kafelki. Doskonale sprawdzi się biel, różne odcienie szarości i beże. W ten sposób będziemy w stanie optycznie powiększyć łazienkę.
  • Zamiast małych kafelków, znacznie lepiej postawić na wersje w dużym formacie, koniecznie z fugą w tym samym odcieniu. Czego trzeba unikać? Przede wszystkim dużych i wyrazistych wzorów, grubych faktur, ciemnych barw i kontrastujących fug.
  • W przypadku małych łazienek, lepszy efekt uzyskamy, układając kafelki tylko do pewnej wysokości. Dzięki temu, pomieszczenie nie będzie wyglądać tak surowo.

Inspiracje łazienki - w jakie elementy wyposażenia warto się zaopatrzyć?

Osoby będące na etapie aranżowania niewielkiej łazienki stoją przed wieloma dylematami. Kabina czy mała wanna? Sedes stojący czy podwieszany? Jaka wielkość umywalki? Niewłaściwa decyzja może przesądzić o komforcie użytkowania pomieszczenia oraz jego funkcjonalności. Jakie rozwiązanie będzie zatem najlepsze?

  • Zdecydowana większość osób decyduje się na umieszczenie w łazience kabiny narożnej. Jeśli jednak w środku znajduje się wnęka, znacznie lepiej ją wykorzystać. Kolejną kwestią jest to, że o ile tylko mamy taką możliwość, warto zdecydować się na prysznic z odpływem w podłodze. W tym przypadku natrysk będzie zawieszony na ścianie. W celu osłonięcia reszty łazienki przed zachlapaniem, wystarczy szklana szyba. Inną opcją, dzięki której zaoszczędzimy sporo miejsca jest mały brodzik bez kabiny.
  • Co z sedesem? Do wyboru są wersje podwieszane lub stojące. Choć w pierwszym przypadku konieczna jest obudowa stelażu instalacyjnego, z powodu której ilość wolnej przestrzeni nieco się ograniczy, w ten sposób zyskujemy praktyczną półkę. Z uwagi na fakt, że w małych łazienkach trudno wstawić większą szafkę na kosmetyki i inne przybory, może okazać się, że jest to najlepsze rozwiązanie. Ogromną zaletą wiszących misek jest także łatwość utrzymania podłogi w czystości.
  • W kontekście umywalki, najlepiej zdecydować się na wersję meblową, dopasowaną do szafki. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce i możemy liczyć na wysoki komfort użytkowania. Wybierzmy jednak umywalkę, której szerokość nie jest mniejsza niż 45 cm.

Przeglądając inspiracje łazienki, z pewnością zauważymy, że elementem, który pojawia się bardzo często są lustra. To znakomity sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie punktowego oświetlenia LED.

Materiał Partnera