Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 00:43
Przeczytaj!

Jak sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy wpływa na szukanie pracy w Kielcach?

Szukanie pracy w Kielcach jest w 2018 roku łatwiejsze niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Wynika to z rosnącej liczby ofert pracy oraz coraz mniejszej liczby pracowników dostępnych na rynku. Wiele ofert pracy jest skierowanych do inżynierów, finansistów, ekonomistów i pracowników fizycznych.
  • 29.08.2018 14:00
  • Autor: Materiał partnera
Jak sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy wpływa na szukanie pracy w Kielcach?

Oferty pracy w Kielcach – kogo szukają pracodawcy w 2018 roku?

W stolicy województwa świętokrzyskiego na brak ofert pracy w 2018 roku nie mogą narzekać kandydaci posiadający doświadczenie i umiejętności w dziedzinach takich jak inżynieria, bankowość, finanse i ekonomia, IT, transport, łańcuch dostaw, a także robotnicy fizyczni. Wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy „praca Kielce” owocuje uzyskaniem co najmniej kilkunastu ofert pracy w każdej z tych dziedzin.

Wymagania w poszczególnych branżach i na konkretne stanowiska są bardzo zróżnicowane, tak jak oferowane warunki. Najczęściej pracodawcy szukają osób z wykształceniem kierunkowym, jeśli chodzi o pracę związaną z finansami i wymagającą wiedzy z zakresu inżynierii lub IT. Niższe oczekiwania mają wobec kandydatów do pracy fizycznej lub w transporcie (gdzie nadrzędnym wymaganiem jest posiadanie prawa jazdy określonej kategorii).

Pracodawcy poszukują osób, które posiadają praktyczne umiejętności. Dotyczy to m.in. efektywnego korzystania z różnego typu narzędzi (np. programów, platform czy maszyn), umiejętności analitycznego myślenia, czytania dokumentacji czy rozwiniętych tzw. kompetencji miękkich, jak kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole. Ważne są również dyspozycyjność i motywacja do pracy.

Rynek pracy w Kielcach a sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy

To, co dzieje się na kieleckim rynku pracy odzwierciedla trendy ogólnopolskie. Pracodawcy zmagają się z deficytem kandydatów o kwalifikacjach pożądanych na konkretne stanowiska. Brakuje także osób do prostych prac nie wymagających doświadczenia ani wykształcenia. W związku z tym pracodawcy konkurują ze sobą, by pozyskać jak najlepszych kandydatów. Zachętami dla kandydatów mają być coraz wyższe wynagrodzenia i pakiety korzyści dodatkowych.

O ile jeszcze kilka lat temu pracodawcy bardzo często oferowali umowy cywilnoprawne, o tyle w 2018 roku podstawową formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Stabilne zatrudnienie często idzie w parze z atrakcyjnym wynagrodzeniem, możliwością korzystania z karty uprawniającej do zniżek w obiektach sportowych i prywatnym ubezpieczeniem.

Czytaj więcej: Praca w Katowicach dla specjalistów - czy łatwo ją dostać ?

--- Materiał partnera ---